Search for content, post, videos
Youmiko Vegan Sushi

Youmiko: wszyscy będziemy weganami

To lokal dobrze nam znany i lubiany. Ale z nową szefową kuchni Marią Przybyszewską Youmiko Vegan Sushi nabiera nowych smaków.

Początkowo wielu gości było sceptycznych: Sushi bez ryby? Czy to ma sens? Pomysłodawca Youmiko Paweł Gnatowski też nie był pewien, jak daleko może się posunąć. W Krakowie jego lokal serwuje ryby. W Warszawie, znanej z wielu wegańskich knajpek, mógł już pójść na całość. Ryzyko się opłaciło, bo lokalik na Hożej, z charakterystycznym neonem projektu Maurycego Gomulickiego, ma dziś duże grono wiernych fanów. Są wśród nich nasi znajomi z Japonii, których przyprowadzamy tu, gdy są w Warszawie. Ich pochwały to dla Youmiko Vegan Sushi największy komplement.

W maju szefową kuchni została tu Maria Przybyszewska – kobieta o silnej osobowości. Na spotkanie spóźnia się 45 minut, ale wybaczamy jej to natychmiast, bo tłumaczy, że nie mogła wyjść z targu w Fortecy, tyle było tam pysznych rzeczy do spróbowania i kupienia. Maria gotuje z sezonowych produktów, dlatego te wizyty na bazarze są kluczowe. Jest w tym radykalna – gdy kończy się sezon na pomidory, znikają z menu. Jest tyle innych ciekawych smaków jesieni: bogactwo warzyw od pana Ziółki, grzyby z Dąbrówki.

Maria radykalna jest również w swojej filozofii „zero waste”, nie znosi marnotrawstwa i niszczenia przyrody. Jeśli serwetki i słomki, to biodegradalne, jeśli wino to od Naturalistów. Cały czas towarzyszą jej dwa cudowne, przygarnięte psiaki Szajka i Czaja.

Po intensywnym stażu w słynnej kopenhaskiej Nomie, który odbił się szerokim echem w kulinarnych mediach, paradoksalnie się zablokowała. Chciała trochę od gotowania odpocząć. Dziś już jest gotowa na podbój warszawskiej sceny gastronomicznej. Zawsze była tytanem pracy, w Youmiko też bez wytchnienia pracuje w kuchni, żeby klienci dostali jak najświeższy produkt.

Teraz do nigiri dodaje bakłażana i kawior z wodorostów, boczniaka i olej imbirowy. Sezonowa rolka futo to tempura kakiage, czyli drobno pokrojone warzywa: pasternak, jarmuż, czerwona cebula. W rolkach i na rolkach pojawiają się: brukiew, skorzonera, dynia piżmowa, mangold i burak złoty.

Gdy próbujemy tych pyszności, Szajka wpatruje się w nas spod stołu proszącym wzrokiem. W Warszawie już wkrótce wszyscy zostaniemy weganami.

Youmiko Vegan Sushi, ul. Hoża 62, www.youmiko.vg

Foto: Aga Bilska

Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Youmiko Vegan Sushi
Maria Przybyszewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]