Search for content, post, videos

Wydarzenie: Eike König w Salonie Akademii

Eike König w Warszawie

„SORRY, ale wszystko w co WIERZYSZ przestało mieć ZNACZENIE” to tytuł wystawy. Ten gość potrafi nami potrząsnąć! „Powinniśmy kwestionować rzeczywistość i hakować ją” – mówi w wywiadzie z Mateuszem Machalskim i Mateuszem Ściechowskim, kuratorem wystawy.

Eike König to światowej sławy projektant graficzny i założyciel oraz dyrektor kreatywny berlińskiego kolektywu HORT. Buntownik wizualny, dekonstruktor, antyesteta. Jego HORT wypłynął z frankfurckiej sceny techno w roku 1994, pierwotnie znany jako Eikes grafscher Hort. Sam Eike zaczynał od pracy w wytwórni płytowej i do dziś muzyka jest dla niego wielką inspiracją. Studio przeniosło się do Berlina w 2007 roku i od tego czasu prężnie się rozwija. HORT zajmuje się kierownictwem artystycznym, brandingiem, kreatywnym doradztwem, projektowaniem graficznym, edukacją.

König jest też profesorem oraz opiekunem Königsklasse w HfG Ofenbach (Uniwersytecie Sztuk Pięknych). I prawdziwym zwierzęciem social mediów – sprawdźcie to na Instagramie!

Marki są nim zafascynowane, ale trochę się go boją, bo König nie tyle projektuje gotowe rozwiązania, co wszczyna dyskusje. We wspomnianym wywiadzie dla „Newonce Magazine” mówi: „Zawsze powtarzam to moim współpracownikom: zaskocz mnie, zrób coś, co ty sam chciałbyś dostać od tej marki (…) Zrozum system i zhakuj go. Nie pozostawaj tylko konsumentem, bądź aktywny (…) Żyjemy w czasach kultury obrazkowej. Jest więcej zdjęć niż słów, obrazy muszą się zmieniać. Czasami wystarczy je obrócić.”

“Król” przyjedzie do Warszawy na wernisaż 14 września w Salonie Akademii. Pokaże tu przekrój swojej twórczości z ostatnich lat, od kiedy wahadło kreatywności zaczęło przechylać się w kierunku projektów koncepcyjnych, eksplorujących znaczenie brandingu i metody komunikacji a nie tylko odpowiadających bezpośrednio na potrzeby klienta i rynku.

„Za prowokacyjnym wizerunkiem musi stać konkretna idea, odpowiedź na pytania: dlaczego to robię? Jaki jest cel? Co chcę osiągnąć? Dlaczego łamię wszystkie te zasady? (…) Praca projektanta powinna nieść przesłanie. W dzisiejszych czasach ten przekaz jest często skupiony na samej estetyce. I nie ma głębszego sensu” – zostawia nas z takim przesłaniem.

14-23 września 2018 – Galeria Salon Akademii, ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od Traugutta). Wernisaż 14 września, godz. 19.

Cytaty pochodzą z rozmowy Mateusza Machalskiego i Mateusza Ściechowskiego z Eike Königiem dla „Newonce Magazine”. Zdjęcia: materiały prasowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]