Search for content, post, videos
Muzeum nad Wisłą

Wydarzenia roku 2017 w Warszawie – TOP 10

Trochę wyszło smutno i poważnie, ale taki był ten rok. Najlepszego 2018!

1. MUZEUM NAD WISŁĄ I NOWE BULWARY

Prawdziwym wydarzeniem to będzie dopiero Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad! Zamykamy oczy i próbujemy to sobie wyobrazić. Obyśmy dożyli. Na razie musimy się zadowolić “wydarzonkami”. Takim jest pawilon MSN, który stanął nad Wisłą. Budzi emocje – jednym się podoba, inni uważają go za paskudny (a może tylko obraz na elewacji, autorstwa Sławka Pawszaka). My to miejsce lubimy, bo jest otwarte, proponuje mądre wystawy (Hansenowie w tym roku – wybitni), czynne jest w weekendy do późnych godzin, doskonale wpisując się w nadwiślańską dynamikę. Jest po co przejść się odnowionym odcinkiem bulwarów.

2. KUCHENNE REWOLUCJE

Warszawa wskakiwała na czołowe pozycje rankingów miast z najlepszymi wegańskimi knajpkami, a my coraz bardziej zaczynaliśmy zwracać uwagę na to, co jemy. Czytaliśmy “O dobrym jedzeniu” Agaty Michalak i “Nową Jadłonomię” Marty Dymek, robiliśmy zakupy w kooperatywach spożywczych, w Fortecy i na Bio Bazarze. Zachwycaliśmy się smakami Vege Małpy, Vegan Ramen Shopu i Youmiko Sushi. Z radością witaliśmy nowy Warszawski Festiwal Kulinarny w Ogrodzie Botanicznym.

3. REWITALIZACJA PRAGI I REPRYWATYZACJA

Arlie Russell Hochschild – amerykańska socjolożka, autorka książki “Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy” – pisze o tym, jak władza stała się służącym biznesu. Widać to też u nas, gdzie afera reprywatyzacyjna goni kolejną. Jak rewitalizując Pragę myśleć nie tylko o interesie deweloperów i prywatnych właścicieli, ale przede wszystkim mieszkańców? Tego nasza władza się uczy. Ale mądry pełnomocnik prezydent ds. rewitalizacji Jacek Grunt-Mejer jest otwarty na dialog. Polecamy jeszcze jedną lekturę: “Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu”, autorstwa młodej prawniczki Beaty Siemieniako, która zachwyciła nas swoim zaangażowaniem w obronę praw lokatorów.

4. GALERIA WZORNICTWA POLSKIEGO W MUZEUM NARODOWYM

Znowu “wydarzonko”, bo wydarzeniem byłoby centrum dizajnu, w którym Muzeum Narodowe mogłoby pokazać dużą cześć swoich zbiorów zgromadzonych w magazynach w Otwocku Wielkim. A mamy tylko 300 metrów. Ale radość jest, nie da się ukryć. To pierwsza w Polsce taka stała ekspozycja polskiego wzornictwa XX wieku, pełna unikatowych perełek.

5. SMOG

Nie dało się już nie zwracać na niego uwagi. Coraz więcej wiemy, skąd się bierze i jak go ograniczać. Teraz duża rola miasta: więcej dni z darmową komunikacją miejską, ograniczenie ruchu samochodów w centrum, pomoc mieszkańcom w wymianie starych pieców. Wszyscy musimy dołożyć cegiełkę na rzecz czystszego powietrza w mieście.

6. DEMONSTRACJE

Dużo czasu spędzaliśmy w tym roku krzycząc na ulicach: w obronie praw kobiet, sądów. Plusem jest to, że uczymy się krzyczeć głośniej i aktywniej domagać się poszanowania demokracji. Nie zapomnimy też o śmierci Zwykłego Szarego Człowieka pod Pałacem Kultury.

7. HALA GWARDII

Trzymaliśmy za nią kciuki i się udało. Nie tylko w weekend otwarcia w Hali Gwardii były tłumy, ale również w kolejne odwiedzaliśmy ją z przyjemnością. Bezpretensjonalna atmosfera, dużo dobrych polskich produktów do kupienia, pierwsze wydarzenia kulturalne, które niech będą zachętą do tego, żeby było tego tam więcej.

8. KŁADKA ROWEROWA POD MOSTEM ŁAZIENKOWSKIM

Kolejne “wydarzonko”, bo siecią ścieżek rowerowych to Warszawa pokryta nie jest. Ale dużo się w tej kwestii zmienia. Coraz chętniej przesiadamy się z samochodów na rowery, a dzięki kładce pod jezdnią mostu Łazienkowskiego przejazd rowerem na drugą stronę rzeki stał się przyjemnością.

9. “KLĄTWA” W TEATRZE POWSZECHNYM

Mocny spektakl, poruszający ważny i wciąż zamiatamy u nas pod dywan temat molestowania seksualnego przez księży. Wywołał serię protestów pod teatrem, a głosy polityków rządzącej partii w sprawie “Klątwy” pokazały nam, że cenzura w kulturze to całkiem realna perspektywa. Nie usypiajmy czujności!

10. ZNIKAJĄCA MODERNA

Mamy w naszym albumie “Warszawa. Warsaw” hasło “Moderna. Nasze nowe zabytki”. Jeszcze rok temu mieliśmy w nim co pokazać. Zniknęła Rotunda, Smyk, Emilia, Sezam. Dziury po nich uświadomiły nam, jak ważna to była dla krajobrazu miasta architektura. Zburzone budynki powracają w nowych odsłonach, miasto zmienia się na naszych oczach. Warszawa w budowie.

Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
VegeMałpa
VegeMałpa
Forteca Kręglickich
Podwórko przy ul. 11 Listopada 22
Podwórko przy ul. 11 Listopada 22
Rysunek Oli Jasionowskiej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]