Search for content, post, videos

WGW: weekend pełen sztuki

Warsaw Gallery Weekend to największe święto sztuki w Warszawie. Najlepsze prywatne galerie po raz 7. zapraszają na specjalnie przygotowane na tę okazję wernisaże, imprezy, spotkania z artystami i kuratorami, promocje książek. Duże instytucje również przygotowały bogaty program towarzyszący. Będą wystawy klasyków i debiutantów, artystów polskich i zagranicznych (swoje prace pokażą m.in. Wilhelm Sasnal w Fundacji Galerii Foksal, Katarzyna Przezwańska w Galerii Dawid Radziszewski, Paweł Dunal w m2, Mariusz Tarkawian w Propagandzie). Przyjeżdżają zagraniczni kuratorzy, kolekcjonerzy, galerie na targi Not Fair w Pałacu Kultury. W ten weekend wszystko kręci się wokół sztuki.

Rozłóżcie siły! Do odwiedzenia jest blisko 30 lokalizacji.

My wpadliśmy już na zwiad do Rastra, żeby spotkać się z Miką Tajimą – nowojorską artystką japońskiego pochodzenia – która niestety nie może zostać na weekend w Warszawie.

Opowiedziała nam kilka słów o wystawie „Air”, na której pokazuje obiekty i tkaniny, wykonane przy pomocy programu przekładającego dźwięk maszyn na obraz. Wykorzystała również warszawskie dźwięki – maszyn w drukarni Argraf, drukujących książkę Wydawnictwa Raster „Ruiny Warszawy”.

MIKA TAJIMA:

– Prowadzę rodzaj śledztwa nad współczesnymi systemami kontroli. W przeszłości były bardziej fizycznie odczuwalne, opresyjne, dziś są subtelne, mniej widoczne, związane z technologią. Digitalizacja kształtuje nasz styl życia. Ciało pokazuję na wystawie niemal jak archeologiczny relikt w muzeum.
Kolory czerpię z architektury, wnętrz. Weźmy na przykład kluby fitness, które używają kolorystyki zapożyczonej z ubrań sportowych. Ta sama kolorystyka pojawia się też w nowoczesnych wnętrzach biurowych. To komunikat: jesteś dobrym pracownikiem, jak jesteś fit. W nowojorskich biurach mamy już siłownie, żłobki, restauracje, a nawet pomieszczenia, w których możemy się przespać. Absurd, pracownik nie ma pretekstu, żeby stamtąd w ogóle wychodzić.
Najważniejszym elementem tej wystawy jest dla mnie instalacja z metalowymi elementami z jacuzzi, przez które lecą na nas strumienie powietrza. Ta „bezdotykowa siła” jest dla mnie metaforą systemów kontroli, którym się poddajemy. Na przykład technologiom, które tylko w małym stopniu rozumiemy. Nawet użycie wyszukiwarki Google powoduje, że narażamy się na zalew reklam. To ten niewidzialny wiatr, który nas popycha.
Dla wygody poddajemy się technologii i przyjmujemy ryzyko z tym związane. Mimo, że wiemy jak cienka jest granica pomiędzy przyjemnością a bólem.

Warsaw Gallery Weekend rozpoczyna się w piątek, 22 września, w godz. 17-21. W sobotę i niedzielę galerie czynne będą w godz. 12-19, wstęp wolny. W piątek o godz. 23 w CSW Zamek Ujazdowski otwarciowe party. Więcej informacji tutaj…

Foto: Aga Bilska. Z wystaw:
– Miki Tajimy w Galerii Raster
– Davida Krňanský’ego w Galerii Leto
– Floriana Auera w Piktogramie
– Wilhelma Sasnala w Fundacji Galerii Foksal
– Hanny Rechowicz w BWA Warszawa

Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Galerii Foksal, Wilhelm Sasnal
Wilhelm Sasnal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]