Search for content, post, videos

Styczeń miesiącem wegańskiej przemiany

OPASŁY TOM

Niektórzy z was może już słyszeli, inni może nie, ale styczeń jest miesiącem wegańskiej przemiany. Wszystko dzięki organizacji Veganuary, która namawia, żeby zacząć rok z dietą roślinną. W nadziei, że te nawyki pozostaną i będą kontynuowane przez cały rok.

Można na to spojrzeć też inaczej – po świątecznej rozpuście przyda nam się odrobina oddechu i lżejszej kuchni. Dlatego spójrzcie na styczniową roślinną listę lokali – może coś was skusi albo namówi do odkryć?

Vege Kitchen (dawniej: Âu Lạc – Oriental & Vegetarian Food)

ul. Chmielna 10
Jeśli macie ochotę na rozgrzewającą zupę to koniecznie spróbujcie wegańskiej wersji pho (z kotletami sojowymi). Znajdziecie też inne wietnamskie dania w wegańskim odpowiedniku – nie zrażajcie się trudną komunikacją z obsługą, naprawdę warto.

Opasły Tom Kręglickich

ul. Wierzbowa 9
Nowa odsłona znanej w Warszawie restauracji Opasły Tom (niegdyś PIW na Foksal). Opcja zdecydowanie bardziej fine diningowa – ciekawy podział menu na dwóch szefów kuchni, gdzie jedno menu degustacyjne jest mięsne (odpowiada za nie Flavia Borawska), a drugie stricte roślinne (stworzyła je Maria Przybyszewska). Warto sprawdzić również dla nowej, pięknej przestrzeni zaprojektowanej przez Buck Studio.

Ósma Kolonia

ul. Słowackiego 15/19
Tu znajdziecie opcje wegańskie i wegetariańskie – Zbyszek Gawron dba o sezonowe odświeżanie menu i o poziom smaczności. Świetne są też lunche w tygodniu – wpadnijcie koniecznie.

Żywa Kuchnia

ul. Racławicka 99 lok.3
Ulokowane w Forcie Mokotów bistro, któremu przyświeca cel jedzeniowej biowitalności. Co to oznacza w praktyce? Wszystko jest przygotowywane w temperaturze poniżej 85 stopni, nie zawiera glutenu, laktozy i przetworzonego cukru. Na pewno nietypowe, nowe doznania!

Lokal Dela Krem

ul. Hoża 27a
Opcja dla łasuchów w wersji wegańskiej, od niedawna serwują też śniadania. Największe wrażenie robi chyba cupcake i ciasto snickers. Niedaleko jest też Lokal Vegan Bistro czyli domowe obiady przez cały dzień, ze słynnym schabowym.

Domatorom szukających wegańskich składników polecam spróbować:
– niesamowitych serków z nerkowców od Wege Siostry (można je kupić stacjonarnie w wielu lokalizacjach w Warszawie),
– wegańskiego kimchi od Las Vegans (dostępne obecnie w Kooperatywie Dobrze) – zaskoczą was opcje z ananasem i śliwką suską,
– a dla mięsożerców wędliny od Bezmięsny Mięsny.

tekst: Magda Assanowicz
zdjęcia: Aga Bilska i Edyta Leszczak (dania z Ósmej Kolonii)

OPASŁY TOM
OPASŁY TOM
OPASŁY TOM
OPASŁY TOM, danie z wegańskiej karty Marii Przybyszewskiej
Ósma Kolonia, fot. Edyta Leszczak
Ósma Kolonia, fot. Edyta Leszczak
Ósma Kolonia, fot. Edyta Leszczak
Ósma Kolonia, fot. Edyta Leszczak
Ósma Kolonia
Ósma Kolonia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]