Search for content, post, videos

TOP 10 filmów festiwalu Watch Docs – nasze typy

To festiwal dla wrażliwych, dla tych, którym nie jest wszystko jedno. Podtytuł: Prawa Człowieka w Filmie. W kinach Muranów, Luna i CSW pokazanych zostanie 55 zaangażowanych dokumentów z całego świata.

Zobaczymy, jak żyją ludzie w krajach dotkniętych klęskami żywiołowymi, konfliktami zbrojnymi i katastrofami ekologicznymi. Zajrzymy na drugą stronę barykady, do przeciwnych nam obozów politycznych. Przyjrzymy się skrajnej biedzie i wyzyskowi pracowników. Nadzieję tchną w nas ludzie, którzy walczą o swoje prawa, o demokrację i czystą planetę.
Polecamy Wam dziesiątkę filmów, które wśród tegorocznych propozycji festiwalu Watch Docs zrobiły na nas największe wrażenie.

1. WITAJCIE W SODOMIE

reż. Christian Krones, Florian Weigensamer, Austria
Jaka piękna katastrofa! Piekło na ziemi sfilmowane z niezwykłą plastyczną wrażliwością. Największe na świecie cmentarzysko elektroniki w Ghanie, gdzie żyje i pracuje ponad 6 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Nazywają to miejsce Sodomą. Opowiadają nam swoje historie.

2. KIRIBATI TONIE

reż. Matthieu Rytz, Kanada
Wzruszający film o konsekwencjach zmian klimatycznych. Zobaczcie malutki wyspiarski kraj, który za chwilę może zniknąć pochłonięty przez żywioły wiatru i oceanu. Prezydent Kiribati podróżuje po całym świecie, próbując znaleźć ratunek dla swoich ludzi.

3. O OJCACH I SYNACH

reż. Talal Derki, Niemcy, Syria, Liban
Dzięki reżyserowi wchodzimy do domu syryjskich radykałów, z bardzo bliska obserwujemy życie rodziny zaangażowanej w tamtejszy odłam Al-Kaidy. Przejmująca historia dwóch małych chłopców, którzy mimo wielkiej miłości, panującej w tym domu, w zasadzie pozbawieni są dzieciństwa. Jeden z nich ku uciesze ojca wstępuje w szeregi sił zbrojnych. Drugi nie sprawdza się w wojsku, więc musi pozostać w szkole.

4. GRANICE PRACY

reż. Apolena Rychliková, Czechy
Świetna robota czeskiej dziennikarki, która tym filmem rozpoczęła w swoim kraju debatę o warunkach, w jakich pracują ludzie za “minimalną krajową”. Przez miesiąc siedziała na kasie w supermarkecie, kolejny spędziła w hotelowej pralni, pakowała też mięso w masarni. Filmując wszystko ukrytą kamerą pokazała, że wyzysk pracowników to nie tylko historie z Indii i Bangladeszu, one dzieją się tu i teraz.

5. DOBRA ZMIANA

reż. Konrad Szołajski, Polska
Mocny film, którego bohaterkami są dwie kobiety. Marta kieruje Klubem Gazety Polskiej w Gliwicach, prowadzi też szkolenia Strzelców Rzeczpospolitej. Jej wnuki uczą się strzelać i biegają w panterkach po lesie. Tita jest działaczką KOD’u, zagrzewa swoją energią manifestantów pod Sejmem i Kancelarią Premiera. Obie są patriotkami, ale żyją jakby w dwóch różnych krajach.

6. SKRAJNA PRAWICA: CZAS GNIEWU

reż. Adam Bhala Lough, USA
Ameryka tylko dla białych! – nawołuje w filmie jeden z liderów Alt-Right. Ten termin, określający skrajną prawicę poznaliśmy w sierpniu 2017 roku, kiedy James Alex Fields Jr. wjechał w Charlottesville w grupę protestujących przeciwko marszowi białej supremacji. Reżyser zastanawia się czy marsze z pochodniami i skandowanie faszystowskich haseł to jeszcze wciąż margines życia politycznego i społecznego w USA. Dzielimy z nim ten niepokój.

7. KINSZASA MAKAMBO

reż. Dieudo Hamadi
Opozycja w Kinszasie czeka na swojego lidera. Skąd my to znamy! Obserwujemy kuchnię protestów i ich bohaterów. Jesteśmy w Demokratycznej (nomen omen) Republice Konga, gdzie po 2105 roku prezydent Kabila, mimo upływu drugiej kadencji, nie chce oddać władzy i rozpisać nowych wyborów. Ludzie wychodzą na ulice.

8. EWANGELIA EUREKI

reż. Michael Palmieri, Donal Mosher, USA
Absurdalne jest to miasteczko Eureka Springs w Arkansas, w którym czci się Jezusa zarówno w tematycznym parku poświęconym jego męce i zmartwychwstaniu, jak i w gejowskim klubie. Stoi tam też posąg Chrystusa większy nisz nasz świebodziński. Chrześcijańskie drag shows? Musicie to zobaczyć!

9. NASZ NOWY PREZYDENT

reż. Maxim Pozdorovkin, Rosja, USA
Odjechany film reżysera dokumentu „Pussy Riot – modlitwa punka”, pokazujący bardzo ciekawe zjawisko fascynacji Donaldem Trumpem w Rosji. Bliski nam jest tu temat mediów, sterowanych przez władzę. Władimir Putin namaścił Trumpa, rosyjska telewizja nie zostawiła suchej nitki na Hillary Clinton, a obywatele wiedzieli już, co mają myśleć.

10. ZBRODNIA + KARA

reż. Stephen Maing, USA
To kronika przełomowego procesu, wytyczonego nowojorskiej policji przez dwanaścioro funkcjonariuszy. Widzimy policjantów na ulicach, posterunkach, w ich codziennej pracy. Podjęli niezwykle trudną decyzję, w swoich szeregach zostali uznani za zdrajców.

tekst: Agnieszka Kowalska
zdjęcia: materiały festiwalu

WATCH DOCS PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE – 6-13.12, seanse w kinach Muranów, Luna i CSW. Pełen program znajdziecie tutaj… My mamy dla Was akredytacje na festiwal. OTRZYMA JE PIERWSZE 5 OSÓB, KTÓRE WYŚLĄ MAIL NA ADRES: agnieszka@warszawawarsaw.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]