|

Watch Docs – współczesne punkty zapalne

Watch Docs – współczesne punkty zapalne
Kadr z filmy „Punkt zapalny”

Dokument o Tęczy Julity Wójcik otworzy festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W tym roku skupimy się na sytuacji środowisk LGBT+ na całym świecie.

Wieczór otwarcia 5 grudnia to premiera filmu Wojtka Jankowskiego „Punkt zapalny” – opowieść o niezapomnianej instalacji Julity Wójcik (kolejny pokaz 10 grudnia). Jednoznacznie skojarzona z ruchem LGBT tęcza w Warszawie płonęła siedem razy. Tym bardziej pokochali ją ci, którzy nie chcieli godzić się z symboliczną przemocą. Podobnie pełne napięć okazały się historie licznych rozsianych po Polsce nawiązań do słynnej instalacji. Julita Wójcik opowiada o tych wydarzeniach z dystansu, kiedy emocje już opadły. Śledzimy też oczywiście całą historię Tęczy od Wigier aż po dalekie Indie. 

Główna sekcja festiwalowych dokumentów zatytułowana jest „Kto się boi tęczy”. Będzie wzruszająco, czasem strasznie, czasem zabawnie.

Jednym z wydarzeń specjalnych festiwalu będzie pokaz filmu „Zatoka cieni”, wyprodukowanego przez Leonarda DiCaprio i nagrodzonego przez publiczność festiwalu Sundance. To dokumentalny thriller – dramatyczne świadectwo nierównej walki o ocalenie ostatnich przedstawicieli najmniejszego delfina na świecie – morświna kalifornijskiego.

Kadr z filmu "Zatoka cieni"

Od 2003 roku Helsińska Fundacja Praw Człowieka przyznaje na festiwalu nagrodę za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Od 2006 roku nosi ona imię Marka Nowickiego, współzałożyciela i wieloletniego Prezesa Fundacji, współtwórcy Komitetu Helsińskiego w Polsce. W tym roku po raz pierwszy odbierze ją kolektyw twórców – amerykańska grupa Field of Vision (Pole widzenia), założona przez dokumentalistkę, laureatkę Oscara i nagrody Pulitzera Laurę Poitras. Ich znakiem firmowym jest niekonwencjonalne łączenie twórczych poszukiwań w dziedzinie sztuki audiowizualnej z zaangażowanym społecznie i politycznie dziennikarstwem.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. W tym roku odbywa się po raz 19. Festiwalowe filmy będzie można oglądać do 12 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muranowie i Kinotece. Bilety na wszystkie pokazy są bezpłatne. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 40 polskich miastach, festiwal on-line, projekt WATCH DOCS. Zrób to sam oraz WATCH DOCS Białoruś. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Pełen program znajdziecie TUTAJ…