|

Syreny z kosmosu

Syreny z kosmosu
Butik Sirene, witryna projektu Malwiny Konopackiej

Okulary Sirène są dla ludzi, którzy mają swój świat i są siebie świadomi.

Joanna Jurczak i Kamil Pączkowski (na zdjęciu powyżej) mówią, że o produkcji ich okularów zdecydował kosmiczny przypadek. Coś w tym jest.

Oboje zajmują się projektowaniem (Joasia jest projektantką z wykształcenia, Kamil współwłaścicielem studia THIS) i ten temat interesował ich już na studiach. Nie kosmos, a okulary. Kamil jest okularnikiem. I to też na pewno pomogło. Od zawsze wyszukiwał w sieci ciekawe wzory i sprowadzał z zagranicy. Gdy poznali właściciela fabryki okularów w Bielawie wszystko ułożyło się w całość. Zaczęli pilnie studiować temat. A fabryka ma rzeczywiście najlepsze w Polsce technologie produkcji metalowych oprawek. Właściciel jest pasjonatem i wizjonerem. W latach 90. kupił ze starej stacji kosmicznej na terenie dawnego ZSRR technologię obróbki tytanu. Napylanie nanopowłok tytanowych służyło tam do wzmacniania poszyć statków kosmicznych. Dzięki tej technologii okulary są hipoalergiczne i trwalsze.

I rzeczywiście, najbardziej wymagający klienci, którzy przymierzają okulary, zaprojektowane przez Joasię, od razu czują tę jakość. Zachwycają się acetetami, które imitują kamień, sprowadzanymi ze świetnej fabryki Mazzucchellego pod Mediolanem. Doceniają dopracowane detale.

Kamil: – Nasze okulary są dla ludzi, którzy mają swój świat, są siebie świadomi. U nas mogą wybrać coś, co do tego ich świata będzie pasować. Nie chodziło nam o stworzenie po prostu okularów, bo to jest łatwe. Ale o przedmiot, który ma jakąś wielowątkową historię, który jest jakiś.

Wszystkie elementy marki opowiadają tę historię. Nazwa Sirène może kojarzyć się z syrenką warszawską, ale też „Syrenami z Tytana” Kurta Vonneguta. Są kosmiczne nazwy poszczególnych modeli okularów (Saturn, Orion, Pluto, Venus, Cassiopeia), wizjonerska sesja zdjęciowa Jacka Kołodziejskiego i Anny Łoskiewicz. To wszystko uruchamia wyobraźnię.

Sirène to historia o tym, że jesteśmy częścią kosmosu. To też historia wizjonerów. Może dzięki nim optymizm ery kosmicznej choć trochę nam się udzieli?

Sirène, ul. Wilcza 71 (wejście od Emilii Plater), www.sireneeyewear.com

Joanna Jurczak i Kamil Pączkowski, twórcy marki Sirene
Sirene
Sirene, fot. Jacek Kołodziejski
Sirene, fot. Jacek Kołodziejski
Sirene, fot. Jacek Kołodziejski