Search for content, post, videos

EkoWarszawa. Tworzymy listę takich działań

Sezonownik

W 2019 roku niczego nie będziemy marnować: życia, potencjału, talentów, zdrowia, szans, pieniędzy, rzeczy, jedzenia. Zainspirował nas do tego Sezonownik – kalendarz, którego najnowsza edycja poświęcona jest właśnie gospodarności.

Pomysłodawczynią Sezonownika jest Magdalena Assanowicz. W tym roku, we współpracy z Aretą Szpurą i Emilią Obrzut (Take Care) oraz Kają Nowakowską i Małgorzatą Ruszkowską (Mead Ladies) zachęca: wykorzystaj, nie kupuj, myśl lokalnie, szanuj, jedz dużo warzyw, dziel się, oszczędzaj, korzystaj z transportu miejskiego albo roweru, ogranicz chemię.

My też mocno wierzymy w to, że nawet drobnymi działaniami możemy uruchomić lawinę zmian. Dlatego chcemy tu z Waszą pomocą stworzyć niekończący się katalog takich dobrych praktyk w Warszawie.

– Martyna Dakowska zainicjowała akcję “Podziel się posiłkiem z bezdomnymi”. Idą święta. Zróbmy to albo pomóżmy rozwozić posiłki.

– Kaja Nowakowska i Małgorzata Ruszkowska – Mead Ladies – promują zielony styl życia i gotowania, pokazują nam ile dzikich roślin w miejskim otoczeniu można wykorzystać w kuchni.

– Sklep charytatywny Sklepowisko (ul. Bazyliańska 1) pomaga ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Możemy tu przynosić niepotrzebne przedmioty, robić zakupy i tym samym wspierać charytatywną działalność Fundacji “Siłą rzeczy”.

– Foodsharing Warszawa ratuje żywność przed zmarnowaniem. Do dziesięciu już Jadłodzielni w mieście (specjalnie oznaczonych szafek i lodówek) możemy przynosić nadwyżki jedzenia. Można też śmiało się częstować, całkowicie bezpłatnie.

Kooperatywa Spożywcza DOBRZE – dzięki niej kupujemy zdrową żywność bezpośrednio od rolników i lokalnych firm. W ich sklepach przy ul. Andersa 27 i ul. Wilczej 29a nie pakujemy zakupów w plastik. Wspieramy lokalne rolnictwo, które troszczy się o ludzi i środowisko.

– W knajpce Pyzy Flaki Gorące (ul. Brzeska 29/31) pyzy na wynos dostaniemy w słoikach, a nie w plastikowych opakowaniach.

– W drogerii YOPE możemy napełniać ponownie plastikowe butelki po kosmetykach. Wychodzi taniej. Śledźcie na ich profilu facebookowym, jaki produkt można uzupełnić w tym tygodniu.

– W kawiarni STOR stanął kompostownik, który zamienia codzienne, żywnościowe odpady (m.in. kawowe fusy) na odżywczy kompost dla roślin. Każdy może dostać porcję do domu. STOR używa opakowań z biodegradalnych surowców. Każdy, kto zamówi kawę na wynos do własnego kubka, zapłaci o złotówkę mniej.

– Marta Kocikowska stworzyła catering Koczi Karmi – to zdrowe jedzenie z ekologicznych produktów, dostarczane w szklanych opakowaniach.

– W Vegan Ramen Shopie jeśli chcemy jedzenie na wynos, musimy przyjść z własnym opakowaniem.

Good Start Deli i Detoxikate Kasia Knioła konsekwentnie sprzedają napoje w szklanych butelkach.

– Bazar Namysłowska – tu kupimy tanio używane rzeczy, możemy też swoje sprzedawać

Bazar Miejski (ul. Marszałkowska 19) – sprzedajemy tu nadwyżki ubrań. Dzięki Bazarowi nie kupujemy nowych rzeczy, kupujemy używane.

– Sklep Chleb z Masłem (ul. Braci Pillatich 3) – dobre polskie produkty i skrzynka na “torby bumerangi” – przynosimy te, które mamy na zbyciu, bierzemy, kiedy są nam potrzebne.

– a w VegeMałpie taka promocja – lunch we własnym opakowaniu na wynos – 5 złotych taniej.

tekst: Agnieszka Kowalska
ilustracje z Sezonownika: Michał Loba

Sezonownik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]