Search for content, post, videos

Nowe miejsce: Uki Green [wegański ramen]

UKI GREEN, KOHEI YAGI

Ramen ramenowi nierówny. Możecie się o tym przekonać w nowym lokalu Uki Green, który właśnie rozpoczął działalność na tyłach placu Konstytucji.

– Każdy ramen powinien składać się z pięciu elementów: wywaru (broth), klusek (noodles), oleju smakowego (flavoured oil), tare (sos) i dodatków (toppings) – mówi Kohei Yagi. To on odpowiedzialny jest za receptury wegańskich ramenów w nowootwartym lokalu Uki Green.

Kohei to ramenowy specjalista. Jego propozycji mogliście spróbować już w Uki Uki (którego właścicielem jest, podobnie jak w przypadku Uki Green, Taira Matsuki), podczas pop-upu w Arigatorze czy w Vegan Ramen Shopie, gdzie robił wstępne konsultacje. Od czasu do czasu występuje też ze swoim pop-upem Shiso Noodle Bar (wypatrujcie, bo to jest nie lada gratka!)

O ramenie można z nim rozmawiać godzinami. Kohei trenował w czterech szkołach ramenowych w Japonii i swoją wiedzę przenosi na polski grunt. – Receptura ramenu powinna być stabilna. Trzeba dokładnie wiedzieć, jaki jest w nim poziom cukru czy kwasów, żeby za każdym razem uzyskać ten sam efekt – mówi.

Kohei do receptur podchodzi ze spokojem i precyzją. Żeby dopracować smaki wrócił do Japonii, próbując wielu wegańskich wariantów ramenu. Poprosił też swojego znajomego szefa kuchni, żeby popracował razem z nim nad idealnymi proporcjami składników (ten dopracowuje je do dziś!). – Trudno będzie wam uwierzyć, ale w Tokio jest tylko jedno miejsce wyłącznie z wegańskimi ramenami – śmieje się Kohei.

Nie dziwi nas, kiedy nagle przyznaje, że jest przede wszystkim naukowcem – a dokładnie doktorem genetyki. To właśnie dlatego przyjechał do Polski. Ukończył studia doktoranckie na SGGW, broniąc pracę o genomie… ogórka.

Obecnie swoje życie dzieli pomiędzy ramenowe konsultacje, pracę naukową i nowe produkty, takie jak Alco Rythm – suplement diety, który ma pomagać w zniwelowaniu kaca.

Czym zaskoczy was Uki Green? Przede wszystkim nietypowym dla japońskich ramenów sposobem podania: w dużej misce znajdziecie wywar i kluski, a osobno dodatki – warzywa i olej smakowy. Warto spróbować najpierw wywaru i dodać leżące obok składniki. Wkładając całą zawartość pudełka będziecie mogli poczuć pełną kompozycję smaków.

Oprócz ramenów można spróbować też wegańskich pierożków – gyoza, z różnymi dodatkami: kimchi i serem wegańskim (kimcheese), sosem z trawy cytrynowej i kolendry (ethnic) i pikantnym mięsem sojowym z prażonymi orzeszkami (spicy nuts).

Dla fanów nietypowych przekąsek w menu znajduje się Vege Una-Jyu, czyli wegański węgorz na ryżu. – Tego tupu dania wywodzą się z buddyjskiej tradycji. Mnisi wymyślali potrawy zastępujące, ale też przypominające mięso – mówi Kohei.

W Uki Green koniecznie spróbujcie też domowej coli. Kohei przygotował ziołowy syrop, który jest fenomenalny, no i dużo zdrowszy od oryginału.

Motto Kohei to „create happy worker and happy customer” (spraw, żeby zarówno pracownik, jak i klient byli szczęśliwi). W Uki Green rzeczywiście poczujecie się zaopiekowani, a wasze kubki smakowe i brzuchy bardzo podziękują.

tekst: Magda Assanowicz
zdjęcia: Aga Bilska

UKI GREEN, ul. Koszykowa 49a, czynne w godz. wt. 12-15.30, 18-21, śr.-pt. 12-15.30, 17-21, sob. 12-21, niedz. 12-20.

UKI GREEN
UKI GREEN
UKI GREEN
UKI GREEN
UKI GREEN, KOHEI YAGI
UKI GREEN
UKI GREEN
UKI GREEN
UKI GREEN
UKI GREEN
UKI GREEN
UKI GREEN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]