Search for content, post, videos
Podwórko przy ul. 11 Listopada 22

Prawy brzeg Wisły – TOP 10

Karkołomne zadanie – wybrać tylko 10 miejsc. Ale robimy to dla tych, którzy mają mało czasu, a chcieliby dotknąć klimatu prawobrzeżnej Warszawy. Oto nasz aktualny top topów.

1. PARK SKARYSZEWSKI
Jeden z najpiękniejszych parków w Warszawie. Znajdziecie w nim artdecowskie rzeźby z lat 20. i roślinność z różnych regionów Polski. Wypijcie kawę w Misiance lub Dzikim Lokatorze i koniecznie przejdźcie się jeszcze po sąsiednich ogródkach działkowych (po drugiej stronie Al. Waszyngtona). Takie wiejskie ogrody w środku miasta to już prawdziwa rzadkość.

2. ULICE STAREJ PRAGI
Trudno wybrać jedną z nich, po prostu powłóczcie się po Brzeskiej (tu zjedzcie pyzy w knajpce Pyzy Flaki Gorące pod numerem 29), Ząbkowskiej, Wileńskiej (tu zajrzyjcie do sklepu z retro dizajnem Look Inside, pod numerem 21), Stalowej, gdzie zachował się jeszcze klimat przedwojennej Warszawy. Dobrym wstępem będzie wizyta w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52).

3. ŚCIEŻKA REKREACYJNA NA DZIKIM BRZEGU
Prawy, dziki brzeg Wisły to nasza warszawska duma. Możecie przejechać rowerem specjalną rowerową kładką pod mostem Łazienkowskim i przejechać wzdłuż rzeki ścieżką przyrodniczo – rekreacyjną. Mijać będziecie piękne plaże, kluby, biało-czerwony koszyk Stadionu Narodowego, ekologiczne place zabaw, rozpalicie ognisko i odpoczniecie. Stąd są też najpiękniejsze widoki na centrum miasta.

4. BIAŁA – ZJEDZ I WYPIJ
ul. Francuska 2
To będzie dobry wstęp do spaceru po Saskiej Kępie – jednym z najbardziej malowniczych rewirów Warszawy. Zjedzcie lunch w Białej – knajpce w zjawiskowej willi zaprojektowanej w latach 30. ubiegłego wieku przez Lucjana Korngolda i Piotra Marię Lubińskiego dla rodziny Łepkowskich. A na deser wpadnijcie koniecznie do Lukullusa na Francuskiej, róg Walecznych.

5. CLOUDMINE
ul. Paryska 17
Idealne miejsce na zakupy, jeśli chcecie zabrać ze sobą jakąś pamiątkę z Warszawy. Może to być sukienka czy biżuteria od polskiej projektantki, ceramika lub grafika.

6. VEGAN RAMEN SHOP
ul. Finlandzka 12a
Ten wegański ramen jest już kultowy, warto więc stanąć w kolejce, by dostać się do tego malutkiego lokalu na Saskiej Kępie. W sąsiedztwie znajduje się też bardzo dobra galeria – BWA Warszawa (ul. Jakubowska 16). Możecie więc zająć kolejkę i skoczyć tam w międzyczasie.

7. TEATR POWSZECHNY
ul. Zamoyskiego 20
Obecnie jeden z najlepszych teatrów w Warszawie, więc jeśli na spektakl, to właśnie tutaj. No, ewentualnie do ulokowanej nieopodal Komuny Warszawa (ul. Lubelska 30/32). Prawy brzeg Wisły ma szczęście do ciekawych scen.

8. ZAGŁĘBIE KLUBOWE PRZY UL. 11 LISTOPADA 22
Wieczorem możecie w ciemno udać się pod ten adres. W klubach Chmury i Hydrozagadka na pewno traficie na ciekawy koncert i dobrą imprezę.

9. NEON MUZEUM
Soho Factory, ul. Mińska 25
Gromadzone są tu i ratowane najpiękniejsze reklamy świetlne z lat 50.-80. XX wieku. To jeden z najciekawszych wątków we współczesnym polskim wzornictwie.

10. ANTYKWARIAT GROCHOWSKI
ul. Kickiego 12
Jeden z najlepszych antykwariatów w Warszawie, a na pewno jeden z największych. Dwa duże lokale, labirynty regałów z książkami, komiksami, gazetami, gratami. I bardzo duży wybór płyt winylowych – starych i nowych. Można usiąść na kanapie, poczytać książkę, napić się oranżady grochowskiej i przesłuchać ulubiony krążek.

Foto: Aga Bilska i Filip Klimaszewski

Butik Cloudmine na Paryskiej
Look Inside
Ogródki działkowe
Vegan Ramen Shop
Mural Conora Harringtona
Muzeum Warszawskiej Pragi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]