Search for content, post, videos

Warszawiacy: Tomasz Fudala

Kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej i festiwalu Warszawa w Budowie, który co roku wskazuje najbardziej palące problemy miasta, takie jak reprywatyzacja czy mieszkalnictwo. Tym razem dyskutować będziemy o placu Defilad. W najbliższy weekend rozpoczynają się główne wydarzenia WWB: wystawa w Teatrze Studio i działania na samym placu.

Plac Defilad to miejsce, w którym ma powstać budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To dla was błogosławieństwo i przekleństwo zarazem.
– To jest rzeczywiście taka czarna dziura, która skupia w sobie wiele problemów naszego miasta – pole walki, ścierania się rozmaitych interesów i potrzeb.

Reprywatyzacja, samowole budowlane, beton zamiast zieleni, niedbałość o przestrzeń publiczną, reklamy wielkoformatowe, burzenie wartościowej architektury, dominacja samochodów, przejścia podziemne – wszystko to mamy w okolicach placu Defilad i ronda Dmowskiego. Paradoksalnie to jedno z najbrzydszych miejsc w naszym mieście.
– Jestem optymistą. Uważam, że Warszawa jest już na takim etapie, że sobie z tym poradzi. Poziom debaty o mieście rośnie.

Zazdroszczę tego optymizmu, bo ja czuję wręcz regres. Moglibyśmy tam pokazywać przyjezdnym, jak wyglądała Warszawa w latach 90. Co napawa cię tym optymizmem?
– Chociażby Marlena Happach na stanowisku Architekta Miasta. I wsparcie, jakie ma ze strony NGO-sów. Dlatego tegoroczną edycję Warszawy w Budowie robimy w ścisłej współpracy z jej biurem.

Żeby było jasne, plac Defilad nie jest jedynym problemem Warszawy. Całe miasto trzeba zszyć i pracować też lokalnie, nad rozwojem dzielnic. Ale plac ma taki potencjał, że naprawdę szkoda, żeby hulał po nim wiatr.

Jest szansa na zmianę?
– Rozpisany został konkurs na zagospodarowanie Placu Centralnego. Wreszcie architekci zmierzą się z nim całościowo. Liczę na dobre projekty, będziemy o nich dyskutować podczas festiwalu. Pięć finałowych propozycji zobaczymy w listopadzie na organizowanej przez Biuro Architektury wystawie w Pałacu Kultury. Wtedy będą też konsultacje, bo to są wstępne koncepcje. Zostaną rozwinięte, a wcześniej każdy może wyrazić swoją opinię.

Na placu Defilad już zaczęło się coś w ramach festiwalu dziać.
– Różnymi kolorami namalowaliśmy obrysy kilku ważnych światowych placów, tak, żeby uzmysłowić skalę naszego. Warto wjechać na 30. piętro Pałacu Kultury i zobaczyć ten rysunek.

Jaki jest kolor przyszłego Placu Centralnego?
– Czerwony. Będzie miał wielkość dwóch rynków Starego Miasta w Warszawie, 120 na 120 metrów. Właśnie stawiamy na placu Defilad metalowe tyczki, które pokażą to, co może tam powstać. Wyobrazimy sobie tę przestrzeń w skali 1:1. Dotąd nas odstręczała, czuliśmy się tu jak na Marsie, a nie jak w mieście.

Na otwieranej w niedzielę w Teatrze Studio wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” przyjrzymy się innym warszawskim placom (wspólnie z Fundacją Puszka i Bęc Zmianą). Pokażemy też, jak budować koalicje lokalnych gospodarzy wokół przestrzeni publicznych. Na placu Defilad już taka się tworzy: jest TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zmiana zaczęła się od baru Studio i Grzegorza Lewandowskiego, który zainicjował kulturalne działania na placu.

Na wystawie zobaczymy też przykłady przemian ważnych placów w innych krajach, również Bloku Wschodniego i co z nich wyszło. To bardzo ciekawe, co dzieje się dziś z tymi „placami spektaklu”, projektowanymi na parady, defilady i wielkie święta państwowe. Dziś nie tyle potrzebujemy defilad, co przyjaznych na co dzień przestrzeni publicznych, takich jak nasz praski dziki brzeg Wisły. Ta ścieżka rekreacyjna to jest wybitny projekt, przełomowy dla mnie. Chce mi się mieszkać w tym mieście, bo zdarzyły się tu takie rzeczy. Lokalne działania na Osiedlu Przyjaźń czy na Jazdowie to mogą być scenariusze dla Warszawy. Nie jest tak, że nic się tu nie udało. Jest się od czego odbić.

Otwarcie wystawy w Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki w niedzielę, 8 października, o godz. 13. Wstęp wolny. Więcej o festiwalu Warszawa w Budowie tutaj…

Foto: Aga Bilska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]