Search for content, post, videos

Tajfuny – mała Azja na Chmielnej

Anna Wołcyrz w księgarni Tajfuny

Te pawiloniki mają klimat, prawda? To był strzał w dziesiątkę, żeby przeznaczyć je na księgarnie. Tak zrobiło miasto, wynajmując lokale na ten cel po preferencyjnych cenach. Dzięki temu dziś mamy tu m.in.: Super Salon, Bullerbyn, Wytwórnię, a nawet księgarnię narodową. Na skwerze przed pawilonami swoje stragany ze starymi książkami rozstawiają bukiniści. Jest w czym wybierać.

W październiku 2018 roku do tego składu dołączyły Tajfuny. To wyjątkowe miejsce, nie tylko dlatego, że to jedyna księgarnia w Warszawie specjalizująca się w japońskiej literaturze pięknej. Ale przede wszystkim dlatego, bo prowadzą ją dziewczyny, które przez życie idą jak tajfuny (w sensie mają taką siłę, ale nie niszczycielską). Karolina Bednarz i Anna Wołcyrz(na zdjęciu powyżej) ukończyły filologię japońską (Karolina w Oksfordzie, Anna w Poznaniu). Biegle czytają po japońsku i angielsku, znają się świetnie na japońskiej literaturze współczesnej. Jeżdżą tam jak często tylko mogą, przywożąc kolejne inspiracje.

Tajfuny wzięły swoją nazwę od bloga Karoliny „W krainie tajfunów”. Karolina skończyła Polską Szkołę Reportażu, opublikowała kilka z nich w „Dużym Formacie”, wreszcie w wydawnictwie Czarne ukazała się jej książka „Kwiaty w pudełku”. To poruszające historie współczesnych Japonek, obalające wiele mitów jakie narosły wokół tego kraju i jego mieszkanek. – Usłyszałam wiele trudnych historii, to było rozgrzebywanie sobie bebechów i posypywanie ich solą – wspomina Karolina. – Ale w tym całym procesie moja miłość do Japonii się ustabilizowała. Wiedziałam, że to jest trudny związek, ale już na zawsze.

Anna i Karolina Tajfuny traktują jako biuro i księgarnię z nową azjatycką literaturą (nie chcą zamykać się tylko na Japonię, z czasem znajdziemy tu też pozycje z Chin, Tajwanu czy Korei). Książki w języku angielskim i polskim stale rotują na półkach, z każdą wizytą możemy spodziewać się nowości. Możemy się tu też napić japońskiej herbaty i przysiąść na chwilę.

Tajfuny to również raczkujące wydawnictwo. Na pierwszy ogień idzie klasyk współczesności – „Zmierzch” Osamu Dazai, w zupełnie nowym tłumaczeniu. Powieść o poszukiwaniu siebie w świecie wywróconym do góry nogami po II wojnie światowej już można kupować w przedsprzedaży.

Japończycy gdy wchodzą do domu mówią “tadaima” (“wróciłem”, “jestem”). Oby jak najwięcej takich powitań Karolina i Anna miały w nowym roku!

Tajfuny, ul. Chmielna 12

tekst: Agnieszka Kowalska
zdjęcia: Aga Bilska

TAJFUNY
Karolina Bednarz i Anna Wołcyrz przed swoją księgarnią Tajfuny na ul. Chmielnej
TAJFUNY
TAJFUNY
TAJFUNY
TAJFUNY
Karolina Bednarz w księgarni Tajfuny
TAJFUNY
TAJFUNY
TAJFUNY
TAJFUNY
TAJFUNY
TAJFUNY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]