Search for content, post, videos

Strach pachnie jarmużem

Magda Buczek to jedna z ciekawszych artystek pracujących z ciałem i tekstem. Ubrania są więc dla niej doskonałym medium.

Projekt „SURPLUS” ma w sobie coś z punkowego ducha DIY. Bo nie sztuką jest kupić nowy ciuch w sieciówce. Sztuką jest nosić coś naprawdę unikatowego. Wielką przyjemność sprawiało nam kiedyś samodzielne farbowanie tkanin, przerabianie starych ubrań, nadrukowywanie na nich wzorów, haftowanie emblematów, dodawanie naszywek. Każdy z nas czuł się artystą, projektantem.

Magda robi to w bardziej wyrafinowany sposób. Wyszukuje ciekawe ubrania w ciuchlandach, na aukcjach internetowych i wprowadza na nie teksty ze swoich wcześniejszych prac. Inspirujące, intrygujące, kontrowersyjne, zabawne („strach pachnie jarmużem”, „w Guggenheim mogę myśleć tylko o pieprzeniu”, „osobowość jest luksusem”).

Powstają recyklingowe obiekty artystyczne, które mogą z powodzeniem znaleźć się zarówno w galerii sztuki, jak i na targach mody czy w butiku z dizajnem. W lipcu projekt gościł na Berlin Fashion Week, a w najbliższy weekend pokazywany będzie w Londynie na Hackney Wicked Festival.

Ale przede wszystkim funkcjonuje na ulicy i w sieci – używany i interpretowany przez ludzi, którzy noszą te rzeczy. To jest właśnie w nim najciekawsze, że dotyka tylu dziedzin kultury, miesza media i wchodzi w obszar codziennego życia.

Sesje fotograficzne dodają mu dodatkowych smaczków. Pierwszą zrobił dla sklepu Quadrat w Berlinie Rafał Gawęda (zdjęcia z niej prezentujemy poniżej). Nad kolejną pracuje właśnie Zuza Krajewska.

Magda Buczek przez ostatnie lata sporo działała za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Otworzyło jej to głowę na eksperymenty, ryzyko. Wyluzowała też w myśleniu o ciele i wizerunku. Widać to w tym projekcie. Pewni siebie ludzie zakładają jej koszulki z często mrocznymi, trudnymi hasłami. Nie muszą nosić na klace wielkiego napisu: „I’m sexy and i know it”.

Więcej o projekcie na stronie www.magdabuczek.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]