Search for content, post, videos

Rzeczy, które robimy razem

„Gotong Royong. Rzeczy które robimy razem” to typ wystawy, który lubimy. Pokazuje, jak bardzo praktyki artystyczne przenikają się w dzisiejszych czasach z życiem społecznym, polityką. Jak kolektywna praca lokalnych społeczności może być inspiracją dla artystów i że artyści mogą być „użyteczni”.

To działania często rozciągnięte w czasie, o nieprzewidywalnej dynamice. Mniej chodzi w nich o wytwarzanie konkretnych dzieł, a bardziej o sam proces.

Kuratorzy CSW Marianna Dobkowska i Krzysztof Łukomski tak właśnie pracują – z artystami z całego świata, którzy przyjeżdżają na rezydencje do Warszawy i z polskimi artystami, których zawożą do Indonezji, Meksyku i innych rejonów świata. Wystawa próbuje uchwycić klimat tych kolektywnych działań – znajdziemy tu dokumentację zaangażowanych społecznie projektów z Afryki, Azji, Ameryki Północnej (w których udział wzięli albo zainicjowali je m.in. Robert Kuśmirowski, Iza Rutkowska, Alicja Rogalska, Alicja Wysocka, architekci Centrali), ale też z Polski (np. działań Jaśminy Wójcik z lokalną społecznością Ursusa).

Maciej Siuda zaprojektował wystawę tak, by służyła nie tylko pokazywanym obiektom, ale też widzom, którzy będą tu spędzać czas, uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach. A dużo się będzie w CSW działo, niemal wszyscy artyści spotykać się będą z publicznością. Zachęcamy do powrotów.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, wystawa czynna do 14.01, www.u-jazdowski.pl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]