|   |

TOP 10: Perły PRL-u

TOP 10: Perły PRL-u

System był opresyjny, ale pozostawił po sobie wiele ciekawych pamiątek. Polacy chcieli być nowocześni.

1. Monumentalna architektura Pałacu Kultury i MDM

pl. Defilad 1

www.pkin.pl

pl. Konstytucji

 

Oryginalna architektura, a przede wszystkim unikatowe detale wystroju wnętrz z lat 50. W Pałacu Kultury i Nauki szukajcie ich m.in. w Teatrze Studio, Café Kulturalna, Kinotece. Podobny klimat monumentalnej socrealistycznej architektury poczujecie w okolicach placu Konstytucji.

Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki
Wnętrza Teatru Studio
Plac Konstytucji
Plac Konstytucji
Plac Konstytucji

2. Perełki dizajnu w Galerii Wzornictwa Polskiego

Muzeum Narodowe

Al. Jerozolimskie 3

www.mnw.art.pl

Najcenniejsze przykłady polskiego powojennego wzornictwa – porcelana, szkło, meble, zabawki, tkaniny – na stałej ekspozycji w Muzeum Narodowym. Więcej o galerii tutaj…

Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie

3. Codzienność w Muzeum Życia w PRL

ul. Piękna 28/34

www.czarprl.pl

bilety: 18 zł

Podróż w czasie. Zobaczycie tu meble i wiele innych drobiazgów z epoki. Muzeum organizuje również wycieczki starą nyską po Warszawie. I znajduje się w samym centrum MDM. Więcej o muzeum TUTAJ…

Muzeum Życia w PRL
Muzeum Życia w PRL
Muzeum Życia w PRL
Muzeum Życia w PRL
Muzeum Życia w PRL

4. Śledzik, tatar i lufka w Lotosie

ul. Belwederska 2

www.restauracjalotos.pl

Mało jest już w Warszawie takich lokali, w których czas się zatrzymał. Wiele kultowych, tj. SPATiF czy Mozaika przeszło ostatnio metamorfozy. W Lotosie jest jak dawniej. We wnętrzu wyłożonym boazerią wypijecie wódeczkę i zakąsicie śledziem.

Lotos

5. Blask neonów

Neon Muzeum

ul. Mińska 25

Soho Factory, budynek 55

www.neonmuzeum.org

To nasz skarb z minionej epoki. Neony, które nie reklamowały marek, reklamowały miejsca, rodzaje towarów i usług: globus – biuro podróży, krówka – bar mleczny, kwiaty – kwiaciarnię. Do tego to doskonałe liternictwo! Dużą kolekcję neonów z lat 50.-80. zobaczycie w Neon Muzeum na Kamionku. Znajdźcie też te, które pozostały na mieście, m.in. globus Orbisu (róg Brackiej i Al. Jerozolimskich), siatkarkę na pl. Konstytucji, mozaikę na Café Mozaika (ul. Puławska 53). Więcej o warszawskich neonach tutaj…

Muzeum Neonów
ul. Nowy Świat 3
Orbis, ul. Złota 59
Siatkarka na pl. Konstytucji

6. Odjazd z Warszawy Powiśle i innych stacji kolei średnicowej

ul. Kruczkowskiego 3b

To wybitna modernistyczna architektura z lat 60., projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Odwiedźcie stacje: Warszawa Powiśle (w okrąglaku po kasach, poniżej peronów, mieści się znany bar), Śródmieście czy Ochota. Dzieło wieńczy budynek Dworca Centralnego z lat 70.

PKP Warszawa Ochota
PKP Warszawa Powiśle
Klubokawiarnia Warszawa Powiśle

7. Wieczorne piwo w Grubej Kaśce czy Domu Partii

Pod Grubą Kaśką

al. „Solidarności 68

Cuda na Kiju

ul. Nowy Świat 6/12

Kultowe piwne lokale z okresu PRL wciąż działają i przyciągają coraz młodszą publiczność. Wystrój w klimacie epoki. Latem polecamy ogródek przy dawnym Domu Partii. Kiedyś nie można się było nawet tu zbliżyć, bo w gmachu miało siedzibę kierownictwo partii komunistycznej. Dziś panuje tu sielankowy klimat tętniącego życiem miasta.

Cuda na Kiju

8. Włóczęga po blokowiskach i odpoczynek na działkach

ROD Waszyngtona

ul. Kinowa

Fanom modernistycznych osiedli polecamy szczególnie corbusierowskie w duchu Osiedle za Żelazną Bramą, Zielony Ursynów i zaprojektowany przez Oskara i Zofię Hansenów Przyczółek Grochowski. Pośród bródnowskich bloków znajdziecie nowoczesny Park Rzeźby. Odetchniecie na działkach. To piękne ogrody w środku miasta, pełne zieleni, warzywnych poletek i ciekawej architektury. Alejkami można swobodnie spacerować.

Ursynów
Park Rzeźby na Bródnie
Osiedle za Żelazną Bramą
Ogródki Działkowe przy Waszyngtona

9. Naprawy u rzemieślników

U nich też jakby czas się zatrzymał. W małych lokalikach ze starymi szyldami i witrynami naprawiają buty, szyją garnitury i rękawiczki, wymieniają stare abażury. To rzemiosło najwyższych lotów. Tu znajdziecie kilka naszych ulubionych adresów…

Pracownia Rękawiczek T. Kowalski, ul. Chmielna 10

10. Leniwe w barze mlecznym

Prasowy

ul. Marszałkowska 10/16

Sady

ul. Krasińskiego 36

Familijny

ul. Nowy Świat 39

Prasowy, Sady, Familijny – musicie je odwiedzić, zresztą karmią bardzo dobrze. Zjecie tu tradycyjne dania – pomidorówkę z ryżem, naleśniki z serem, pierogi, mizerię, makaron z jagodami. I napatrzycie się na oryginalny wystrój wnętrz.

Bar Sady
Bar Sady
Bar Prasowy