1. Monumentalna architektura Pałacu Kultury i MDM
Oryginalna architektura, a przede wszystkim unikatowe detale wystroju wnętrz z lat 50. W Pałacu Kultury i Nauki szukajcie ich m.in. w Teatrze Studio, Café Kulturalna, Kinotece. Podobny klimat monumentalnej socrealistycznej architektury poczujecie w okolicach placu Konstytucji.
2. Perełki dizajnu w Galerii Wzornictwa Polskiego
Najcenniejsze przykłady polskiego powojennego wzornictwa – porcelana, szkło, meble, zabawki, tkaniny – na stałej ekspozycji w Muzeum Narodowym. Więcej o galerii tutaj…
3. Codzienność w Muzeum Życia w PRL
Podróż w czasie. Zobaczycie tu meble i wiele innych drobiazgów z epoki. Muzeum organizuje również wycieczki starą nyską po Warszawie. I znajduje się w samym centrum MDM. Więcej o muzeum TUTAJ…
4. Śledzik, tatar i lufka w Lotosie
ul. Belwederska 2
Mało jest już w Warszawie takich lokali, w których czas się zatrzymał. Wiele kultowych, tj. SPATiF czy Mozaika przeszło ostatnio metamorfozy. W Lotosie jest jak dawniej. We wnętrzu wyłożonym boazerią wypijecie wódeczkę i zakąsicie śledziem.
5. Blask neonów
To nasz skarb z minionej epoki. Neony, które nie reklamowały marek, reklamowały miejsca, rodzaje towarów i usług: globus – biuro podróży, krówka – bar mleczny, kwiaty – kwiaciarnię. Do tego to doskonałe liternictwo! Dużą kolekcję neonów z lat 50.-80. zobaczycie w Neon Muzeum na Kamionku. Znajdźcie też te, które pozostały na mieście, m.in. globus Orbisu (róg Brackiej i Al. Jerozolimskich), siatkarkę na pl. Konstytucji, mozaikę na Café Mozaika (ul. Puławska 53). Więcej o warszawskich neonach tutaj…
6. Odjazd z Warszawy Powiśle i innych stacji kolei średnicowej
ul. Kruczkowskiego 3b
To wybitna modernistyczna architektura z lat 60., projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Odwiedźcie stacje: Warszawa Powiśle (w okrąglaku po kasach, poniżej peronów, mieści się znany bar), Śródmieście czy Ochota. Dzieło wieńczy budynek Dworca Centralnego z lat 70.
7. Wieczorne piwo w Grubej Kaśce czy Domu Partii
Pod Grubą Kaśką
al. „Solidarności 68
Cuda na Kiju
ul. Nowy Świat 6/12
Kultowe piwne lokale z okresu PRL wciąż działają i przyciągają coraz młodszą publiczność. Wystrój w klimacie epoki. Latem polecamy ogródek przy dawnym Domu Partii. Kiedyś nie można się było nawet tu zbliżyć, bo w gmachu miało siedzibę kierownictwo partii komunistycznej. Dziś panuje tu sielankowy klimat tętniącego życiem miasta.
8. Włóczęga po blokowiskach i odpoczynek na działkach
ROD Waszyngtona
ul. Kinowa
Fanom modernistycznych osiedli polecamy szczególnie corbusierowskie w duchu Osiedle za Żelazną Bramą, Zielony Ursynów i zaprojektowany przez Oskara i Zofię Hansenów Przyczółek Grochowski. Pośród bródnowskich bloków znajdziecie nowoczesny Park Rzeźby. Odetchniecie na działkach. To piękne ogrody w środku miasta, pełne zieleni, warzywnych poletek i ciekawej architektury. Alejkami można swobodnie spacerować.
9. Naprawy u rzemieślników
U nich też jakby czas się zatrzymał. W małych lokalikach ze starymi szyldami i witrynami naprawiają buty, szyją garnitury i rękawiczki, wymieniają stare abażury. To rzemiosło najwyższych lotów. Tu znajdziecie kilka naszych ulubionych adresów…
10. Leniwe w barze mlecznym
Prasowy
ul. Marszałkowska 10/16
Sady
ul. Krasińskiego 36
Familijny
ul. Nowy Świat 39
Prasowy, Sady, Familijny – musicie je odwiedzić, zresztą karmią bardzo dobrze. Zjecie tu tradycyjne dania – pomidorówkę z ryżem, naleśniki z serem, pierogi, mizerię, makaron z jagodami. I napatrzycie się na oryginalny wystrój wnętrz.