|

Praska ma klimat

Praska ma klimat
Praska

Na czym on polega? Ludzie, wnętrze, bezmięsne menu, winyle, ogród na Bazarze Różyckiego.

Brzescy po prostu musieli wylądować na Brzeskiej! Katarzynie i Jackowi udało się tu stworzyć jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Warszawie – Praską.

Życie na Kabatach zaczęło im doskwierać, nie czuli więzi sąsiedzkiej, brakowało im życia towarzyskiego. Katarzyna prowadzi rodzinną firmę budowlaną na Pradze, zna te okolice. Postanowili za nowym mieszkaniem rozejrzeć się właśnie tutaj. Na Brzeskiej też szukali, ale są psiarzami – musiało być bardziej zielono. Wybrali zaprojektowane przez Syrkusów osiedle Praga I. Jak przekonali się na własnej skórze – dobrze zaprojektowane. Kolejnym krokiem było znalezienie własnego osiedlowego baru. I tak trafili do Miśka – Michała Wieczorka, który prowadził swojski lokalik Wileńska 3. Niestety, jak to często bywa na Pradze, zagrożenie budowlane wymusiło zamknięcie baru. Śmieją się, że nie było wyjścia, trzeba było razem z Miśkiem otworzyć nowy.

Znaleźli świetny lokal. To znaczy dziś widzimy, jak jest świetny. Zabytkowe budynki przy Brzeskiej, na terenie Bazaru Różyckiego, popadały w ruinę. Doprowadzenie ich do porządku wymagało sporego wysiłku. W tworzeniu wyjątkowego wystroju wnętrz wsparła ich sąsiadka z Brzeskiej – scenografka, artystka Monika Rakowska. Pierwsze zimowe miesiące były trudne, ale gdy tylko zrobiło się cieplej, Praska „zaskoczyła”. Zaczęli tu bywać turyści (lokal sąsiaduje z uwielbianym przez przyjezdnych barem Pyzy Flaki Gorące i lodziarnią Pallone), bywalcy Otwartej Ząbkowskiej, lokalsi. I koneserzy wegetariańskiej kuchni, bo w Praskiej codziennie można zjeść inne, proste, polskie dania (jest nawet bezmięsna kaczka i schabowy).

Hitem okazał się ogródek na terenie bazaru Różyckiego. I ogród zaaranżowany i pielęgnowany tu przez Monikę. Detale wnętrza można studiować godzinami. Nas urzekły piątkowe imprezy, podczas których puszczamy muzykę z przyniesionych z domu winyli. Nie żadne Youtube party, tylko winylowe granie. W dodatku jak przyniesiesz własną płytę, masz piwo za darmo. Trudno opisać klimat tego miejsca, trzeba go poczuć. To nie tylko wnętrza i ogród, to przede wszystkim ludzie.

Praska, ul. Brzeska 23

Praska
Praska
Praska
Praska
Praska
Praska
Praska
Praska
Sąsiadujący z Praską serwis rowerowy
Praska
Praska
Praska
Praska
Social media Praskiej
Praska