Search for content, post, videos

Plebiscyt Sanki – polska świeża krew w muzyce

„Gazeta Wyborcza” po raz pierwszy zorganizowała wzorowany na BBC Sounds plebiscyt Sanki (od nazwiska zmarłego w ubiegłym roku krytyka muzycznego Roberta Sankowskiego). Dziennikarze i osoby pracujące w branży muzycznej typują młode, obiecujące zespoły, a z finałowej dziesiątki wybierane są trzy pierwsze miejsca.

Bardzo cieszy mnie to, że plebiscyt zdominowały dziewczyny. Siedem z dziesięciu finalistek to kobiety. Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Rosalie, ale bardzo dobrze wypadły też The Pau, MIN t, Pola Rise, LOR czy dziewczyny z Sorja Mojra i ALA|Zastary. Wśród chłopaków moim faworytem jest Niemoc, czyli zespół o równie wielkim potencjale i talencie, co mylącej nazwie.

Po co komu takie konkursy? Zapytałam o to Paulinę Dudek, której jednoosobowy zespół The Pau trafił do finału: – Bardzo podoba mi się idea plebiscytu, który stawia na debiutantów i artystów bez kontraktów z dużymi wytwórniami. Po ogłoszeniu dziesiątki finalistów dostałam kilka propozycji koncertów.

W sobotę, 7 kwietnia, w Grizzly Gin Barze podsumowanie pierwszej edycji plebiscytu, spotkania ze zdobywczyniami miejsc na podium oraz koncert Rosalie. Niestety nie ma już biletów, ale zainspirowana konkursem skleiłam mixtape, na którym pojawiają się zarówno niektórzy z finalistów konkursu, jak i inni, w mojej opinii, warci uwagi artyści.

Misia Furtak
zdjęcie: Aleksander Kienitz (materiały prasowe Rosalie)

 

 

LISTA UTWORÓW:
Sorja Morja – Nowy Utwór
Niemoc – Wyspy Chłodne
Rosalie – Gone
Min t – Part of me
Coals – 90’s Babies
M8N – Veins
NOHONO – Kalimba
Rosa Vertov – Dusty Faces
runforrest – Fall
Ala|Zastary – Pilot
Tęskno – Galop
hidden track –  The Pau – Nie Czekaj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]