Search for content, post, videos

Piano Day w Niebie i na Jazdowie

W 2015 roku wybitny pianista, producent i kompozytor Nils Frahm wpadł na pomysł, żeby 29 marca stał się świętem fortepianu. Hania Raniszewska, podobnie jak Nils Frahm sama jest pianistką i już po raz drugi organizuje Polską edycję Piano Day. Tłumaczy, że data, którą wybrał Nils Frahm nie jest przypadkowa. 29 marca to bowiem 88 dzień roku, a pełna klawiatura pianina ma 88 klawiszy.
Na stronie www.pianoday.org znajdziecie listę koncertów w ramach tegorocznych obchodów. Piano Day rozpoczyna się 22 marca, a kończy 15 kwietnia. Planowane są wydarzenia nie tylko w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce, ale także m.in. w Holandii, Belgii, Portugalii, Danii, Irlandii, w Peru, Luksemburgu, Kanadzie, USA i Korei.

W Warszawie odbędą się dwa wydarzenia. 29 marca w Otwartej Pracowni na Jazdowie (ul. Jazdów 3/6) wystąpią Andrzej Karałow i Jerzy Przeździecki, którzy premierowo wykonają utwory ze swojego najnowszego albumu „Wir”.

Natomiast 8 kwietnia w klubie NIEBO (ul. Nowy Świat 21) wystąpią po raz pierwszy w Polsce Luke Howard – światowej klasy pianista australijski, związany z prestiżową wytwórnią Mercury KX (Ólafur Arnalds, Lambert); Hior Chronik – producent muzyki ambientowej greckiego pochodzenia, związany z berlińską wytwórnią !K7 Records (na zdjęciu poniżej) i Pianohooligan – Piotr Orzechowski, znakomity pianista młodego pokolenia, który wystąpi z solowym repertuarem z niedawno wydanego albumu „24 Preludes & Improvisations”.

Pełna lista artystów zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu. Na czas oczekiwania przygotowałam mixtape, na którym króluje pianino (lista utworów poniżej). Miłego słuchania!

 

 

Nils Frahm – Brainwash
Arcade Fire – Photograph
Library Tapes – Feathers
Feist – Intuition (piano solo)
PJ Harvey – The Garden
A Winged Victory For The Sullen – Minuet For A Cheap Piano
Aphex Twin – Aisatsana
Eighth Blackbird – Doublespeak
Misia Furtak – Nie zaczynaj (piano solo)
So I’m An Islander – Bræuw Fra æ Bjæuw (Letters From the Mountains)
Luke Howard – Atlases
Olafur Arnalds – Study for Generative Piano
Hania Rani – Esja
Szymon Kaliski – Or Delicate
Wacław Zimpel, To Tu Orchestra – Under Surface
Hauschka – Craco
Chilly Gonzales – Knight Moves
Dustin O’Halloran – Opus 11
Nick Cave – Into My Arms

Misia Furtak 

Hior Chronik
Misia Furtak wystąpi w ramach Piano Day na koncercie w Niebie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]