Search for content, post, videos

Ósma Kolonia: żeby poczuć się dobrze i ciepło

OSMA KOLONIA, szef kuchni Zbyszek Gawron

– Zobaczcie, co dzieje się za oknem. W taką pogodę aż prosi się o coś rozgrzewającego, wypełniającego wnętrze, co ja nazywam „comfort foodem”. Dlatego teraz w naszej karcie znajdziecie pozycje trochę cięższe, czasami z frytury, jak falafel czy pulpeciki z bakłażana, żeby poczuć się dobrze i ciepło – mówi Zbyszek Gawron, szef kuchni Ósmej Kolonii.

Jego menu nie zawsze opierało się tylko na warzywach (Ósma Kolonia to bistro wegetariańskie i wegańskie). Wcześniej współprowadził restaurację Bibenda, gdzie w karcie można było znaleźć sporo mięsa. – Dzięki takim wyzwaniom mogę się rozwijać – przyznaje. – Bazuję na sezonowych składnikach i komponuję je tak, by wszystko było smaczne, kolorowe i sycące, a jednocześnie ciekawe i na tyle niespotykane, żebyście zapamiętali smak i wracali do nas po więcej.

Rzeczywiście Ósma Kolonia ma już swoich wiernych fanów. Szczególnie ostatnio systematycznie ich przybywa. Są też kultowe dania. Kiedy próbowano wyrzucić z karty Pad Thaia, klienci się zbuntowali: – To było niesamowite. Chciałem po prostu odświeżyć menu, ale okazało się, że ta pozycja jest nie do ruszenia – śmieje się Zbyszek. W Ósmej Kolonii Pad Thai podawany jest nieco inaczej – całość leży na znakomitym orzechowym sosie.

I to właśnie to „dosmaczanie” jest szczególną domeną Zbyszka. Dzięki świetnym dodatkom i sosom wszystko wydaje się bardzo świeże, a wręcz – można powiedzieć – soczyste. Spróbujcie koniecznie placka orkiszowego z kimchi i grzybami nameko (nieweganie, poproście o dodatkowe jajko!), a zrozumiecie o co chodzi w tym „dosmaczaniu”.

Zbyszek, urodzony i wychowany w Austin, w Warszawie jest już szósty rok. – Podoba mi się ta warszawska lokalność – mówi. – Za każdym razem, kiedy zmieniam mieszkanie i dzielnicę, na nowo odkrywam ten lokalny patriotyzm. Również kulinarny. Teraz spędzam dużo czasu na Żoliborzu i jednym z moich ulubionych miejsc jest Bar Sady, czyli de facto bar mleczny. Wychodzi ze mnie ta polska dusza! Na Mokotowie często chodziłem do Koreatown, bardzo lubię ich kuchnię.

Jakie ma plany na ten rok? – Marzy mi się, żeby szefowie kuchni lepiej się poznawali i wymieniali wiedzą. Super jest uczyć się od innych – przyznaje. – Jedną z takich osób, które ostatnio podpatruję, jest Monika Walecka. Mogłaby nas nauczyć jak piec dobry chleb!

tekst: Magda Assanowicz
zdjęcia: Aga Bilska

ÓSMA KOLONIA, ul. Słowackiego 15/19

OSMA KOLONIA, szef kuchni Zbyszek Gawron
OSMA KOLONIA
OSMA KOLONIA
OSMA KOLONIA, szef kuchni Zbyszek Gawron
Szef kuchni Ósmej Kolonii Zbyszek Gawron
OSMA KOLONIA
OSMA KOLONIA
OSMA KOLONIA
OSMA KOLONIA
OSMA KOLONIA
OSMA KOLONIA
OSMA KOLONIA, szef kuchni Zbyszek Gawron

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]