Search for content, post, videos

Opasły Tom – smak jesieni

Jesień zaczyna się w Opasłym Tomie. Jeśli nie przepadacie za tą porą roku, tu możecie się do niej przekonać.

Opasły Tom zaryzykował i zmienia szefów kuchni co sezon. Zespół, pod wodzą Agnieszki i Marcina Kręglickich jest stały, filozofia przygotowywania dań z lokalnych, sezonowych produktów, niezmienna. Zmieniają się tylko tworzące menu osobowości.

Rok zaczęła Flavia Borawska, po niej przyszedł Wit Szychowski. Lato należało do Roberta Lacha, który na co dzień gotuje na Zamku Królewskim, a jesienią stery przejmuje 25-letni Tomasz Janiczek. W kontaktach z gośćmi jeszcze trochę nieśmiały, ale w kuchni dokładnie wie, czego chce. Ma wyśrubowane wymagania jeśli chodzi o jakość produktów, które w dużej mierze znajduje na Rolniczym Targu Forteca, pełnym towarów od najlepszych polskich producentów.

To jego druga praca w Warszawie, wcześniej był szefem kuchni Nowej Próżnej. Zacięcie do gotowania wyniósł z domu. – Rodzice mają gospodarstwo, więc te dobre smaki ekologicznych produktów – wiejskich jajek, warzyw wprost z ogrodu, niepasteryzowanego mleka – znam od małego – mówi.

Jest samoukiem. Wcześnie przerwał naukę w szkole gastronomicznej w Tarnowie, szlify zdobywał już w restauracjach. Na dwa lata wyjechał do Niemiec, potem dostał propozycję pracy w Bochni, w restauracji Salina, gdzie był sous chefem. W Nowej Próżnej awansował już na szefa kuchni.

Mieliśmy okazję spróbować części dań, które już od tego tygodnia serwuje gościom w Opasłym Tomie. Jesienią zakres świeżych produktów jest węższy, ale Tomasz Janiczek lubi tę porę i smaki dla niej charakterystyczne. Mamy więc w menu dynię (wypiekane na miejscu bułeczki dyniowe, krem z dyni w aromacie róży), grzyby (chociażby w maśle grzybowym), buraki, ryby (placek ziemniaczany z polędwicą z suma w burakach), cebulę (zupa cebulowa z wyczuwalnym aromatem cynamonu), pieczony topinambur, ciecierzycę z morelami i czarnuszką, sporo kiszonek własnego wyrobu (z nich m.in. kapuśniak).

Warto zamówić menu degustacyjne, składające się z pięciu do siedmiu dań i dobranych do nich win. W ciągu sezonu będzie ulegało oczywiście pewnym modyfikacjom. Nas zainspirowało – wiele z tych połączeń smakowych będziemy próbowali wykorzystać tworząc własne dania na świąteczny stół.

Opasły Tom, ul. Foksal 17, www.kregliccy.pl

Foto: Filip Klimaszewski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]