|

Nowy Zodiak – warszawskie centrum architektury

Nowy Zodiak – warszawskie centrum architektury
Pawilon Zodiak

Modernistyczny budynek, zburzony i zrekonstruowany. Tu będziemy dyskutować o architekturze.

To będzie warszawski pępek architektury, miejsce, w którym będziemy dyskutować o nowych budynkach, przestrzeni publicznej i jakości życia w Warszawie. Gospodarzem pawilonu jest miasto, za program odpowiada warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Z przedsiębiorcami i inwestorami spotykać się tu będą również przedstawiciele Biura Rozwoju Gospodarczego.

Pawilon – element założenia Ściany Wschodniej – został zburzony i odbudowany. Nowy Zodiak to dzieło pracowni Kalata Architekci, która wygrała ogłoszony przez miasto konkurs. Nawiązuje do bryły pawilonu kompleksu gastronomicznego ZODIAK z 1968 roku, projektu Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego.

To zaledwie fragment oryginalnego budynku (w części barowej mieszczą się dziś sieciówki Starbucks, KFC i Pizza Hut), który w latach 60. był największym tego typu kompleksem gastronomicznym w Warszawie. Mieściła się tu kawiarnia na 300 miejsc i wielki bar samoobsługowy, przez które dziennie przewijało się 8 tys. osób; również: kwiaciarnia, delikatesy winno-cukiernicze i dyrekcja barów szybkiej obsługi Warszawy.

Pawilon zdobiło kilka bardzo ciekawych reklam świetlnych, m.in. reprodukowany na dziesiątkach pocztówek neon ze znakami zodiaku na elewacji baru. Ścianę kawiarnianego tarasu zdobiły mozaiki projektu Marii Leszczyńskiej.

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, pasaż Wiecha 4

Pawilon Zodiak
Marlena Happach, Naczelna Architekt Miasta, gospodyni Pawilonu Zodiak

MARLENA HAPPACH, Architekt Miasta, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego:

Patrzyłam na miasta, które miały swoje pawilony architektoniczne, jak Amsterdam. I zazdrościłam. Uznaliśmy w OW SARP i w ratuszu, że idealnym miejscem debat i spotkań z mieszkańcami o Warszawie byłby Zodiak. Pasaż Wiecha ma tradycję wystaw o architekturze i urbanistyce. Udało się! To pawilon w nowej odsłonie. Budynek zachował swój charakter, choć zyskał piętro i ma pełnić nową funkcję. Architekci Eliza i Szymon Kalatowie zadbali o zachowanie ducha tej architektury i miejsca: surowy beton, duże przeszklenia, posadzki z lastriko. Odtworzyliśmy neon zaprojektowany przez autora dawnego Zodiaku Jana Bogusławskiego.
Co planujemy w Zodiaku? Wykłady, warsztaty, spacery, dyskusje i wystawy. Chcemy współtworzyć to miejsce ze szeroko rozumianym środowiskiem, fanami architektury i mieszkańcami. Głównym partnerem jest SARP, ale każdy, kto ma pomysł na działania w tematyce przestrzeni, jest mile widziany. Pawilon otwieramy z wystawą „Futurama Warszawa”.

Magdalena Łapińska-Rozenbaum, autorka mozaiki w Pawilonie Zodiak, fot. Max Zieliński
Mozaika w Pawilonie Zodiak, fot. Max Zieliński

MAGDALENA ŁAPIŃSKA-ROZENBAUM, autorka mozaiki Kosmos w Zodiaku:

Od początku chciałam, żeby ten projekt był kontynuacją tradycji warszawskich mozaik. Przygotowując się do pracy, przekopałam archiwa takich wybitnych artystów, jak Hanna i Gabriel Rechowiczowie czy Wojciech Fangor.
Tworząc „Kosmos” użyłam wyłącznie materiałów z odzysku. Udało się uratować część szklanych elementów oryginalnej mozaiki Marii Leszczyńskiej z lat 60. (z tarasu kawiarni Zodiak). Resztę stanowią porcelanowe odpady z uszkodzonych talerzy z fabryki Kristoff w Wałbrzychu. Materiałowy recykling był charakterystyczny dla twórczości artystów dekorujących budynki w latach 60. 

Mozaika w Pawilonie Zodiak, fot. Max Zieliński
Mozaika w Pawilonie Zodiak, fot. Max Zieliński