Search for content, post, videos
Muzeum Warszawy

Nowocześnie na Starówce

My, warszawiacy, jesteśmy dumni ze swojej Starówki (odbudowanej całkowicie po II wojnie światowej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO), ale rzadko ją odwiedzamy. Poza festiwalem Jazz na Starówce nie było ku temu dobrych powodów.

Ale wszystko zmieniło się, gdy po remontowej przerwie wróciło na Rynek Starego Miasta Muzeum Warszawy. Działa ono już od 1936 roku i ma w swoich zbiorach imponującą liczbę ponad 300 tysięcy przedmiotów. Ale w ostatnich latach było smutą historyczną placówką, którą odwiedzały jedynie przymuszone do tego wycieczki szkolne.

Radykalnie się to zmieniło. Historię Warszawy muzeum opowiada teraz przez pryzmat pogrupowanych tematycznie przedmiotów – „rzeczy warszawskich” – pocztówek, sreber, monet, portretów stołecznych osobistości. Nie ma tu zachowanej chronologii i zbyt wielu informacji do czytania. Daty, liczby, ciekawostki pokazane są w postaci infografik.

Ekspozycja wypełnia aż jedenaście sąsiadujących ze sobą kamienic (całą pierzeję rynku). Można ją zwiedzać wybraną przez siebie trasą, we własnym tempie. Nie wszystkie części wystawy są już gotowe, ale puste pomieszczenia też są atrakcją, bo architektura jest tu równie ważnym eksponatem.

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28-42, w czwartki wstęp wolny, www.muzeumwarszawy.pl

Muzeum Warszawy
Muzeum Warszawy
Muzeum Warszawy
Muzeum Warszawy
Muzeum Warszawy
Muzeum Warszawy
Muzeum Warszawy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]