Search for content, post, videos

Nowe miejsce: Hala Gwardii

Jeszcze tu pusto, ale w powietrzu unosi się zapach sukcesu. Zajrzeliśmy do Hali Gwardii na tydzień przed otwarciem.

Hala otworzy się dla kupujących w piątek, 29 września, o godz. 8. Tak, tak wcześnie, bo w Hali Gwardii będzie też strefa śniadaniowa. Poza tym to bazar, powinien działać od rana. Minusem jest to, że działać będzie tylko w weekendy.

Przypomnijmy – miasto przejęło drugą Halę Mirowską i ma w planie stworzenie tam wielkiego targu z kupcami handlującymi dziś na bazarze wokół hali. To się chwali, bo sprzedać deweloperowi zabytek i zrobić z niego kolejne centrum handlowe byłoby najprościej. Miasto nie ma jednak jeszcze tak dużych pieniędzy na adaptację budynku, ogłosiło więc przetarg na najemcę, który przez trzy kolejne lata spróbuje stworzyć tu targowisko własnymi siłami.

Na szczęście znaleźli się tacy, bo nawet taka prowizoryczna adaptacja wymaga wielkich nakładów, chociażby na naprawę instalacji elektrycznej, ogrzewanie, zbudowanie bazarowej architektury. Najemcy podeszli do tematu ambitnie, nie czuć tu prowizorki. Projekt wnętrza wykonała pracownia Bulanda, Mucha – Architekci – ze stałymi stanowiskami – dla restauracji i sklepów oraz mobilnymi straganami, które zajmą połowę hali. W sumie będzie tu ponad stu najemców. Oby opłaty nie okazały się za wysokie i handel hulał od pierwszego weekendu pełną parą. Taniej pietruszki tu nie kupimy, ale bazar wokół hali wciąż przecież działa. Zresztą to właśnie tam będą się zaopatrywali w świeże produkty restauratorzy z Hali Gwardii, więc wszyscy powinni być zadowoleni.

Jednym z operatorów targowiska jest Krzysztof Cybruch, twórca Targu Śniadaniowego, więc formuła będzie podobna – rząd 25 knajpek (wśród nich m.in.: Tel Aviv Urban Food, Krowarzywa, Kiełba w Gębie, Shiso Noodle Bar, Tel Aviv Urban Food, Tikka Masala Restauracja Indyjska, Warburger) i stoiska producentów zdrowej żywności, kosmetyków ekologicznych. Do tego dwa bary – Bar Nie Tylko Mleczny z ciekawą polską kuchnią oraz knajpka Brasserie SMAK na antresoli, z obsługą kelnerską, dobrym jedzeniem, winem i retro meblami od Wyrobków. Ten bar może się okazać hitem, bo rozciąga się z niego piękny widok na całą halę. Do tego trochę kultury: wystawy fotografii, strefa animacji dla dzieci – Mała Kwiaciarnia Grafiki oraz sklep fundacji Bęc Zmiana – Bęc: książki i rzeczy.

Trzymamy kciuki, bo bardzo brakuje takiego miejsca w Warszawie. Może wreszcie nie będziemy wzdychali w halach targowych za granicą, że to takie miejsce, którym mogły być Koszyki, a nie są.

Otwarcie Hali Gwardii w piątek, 29 września o godz. 8. Hala będzie czynna w piątki i soboty w godz. 8-17: targ, w godz. 11-1: sklepy i strefa gastronomiczna, w godz. 8-1: Smak Brasserie; w niedz. w godz. 9-17: targ,  11-23: sklepy i strefa gastronomiczna, 9-23: Smak Brasserie.

Foto: Aga Bilska i Filip Klimaszewski

Nasza rozmowa z Krzysztofem Cybruchem, współtwórcą hali TUTAJ…

Hala Gwardii
Hala Gwardii
Hala Gwardii
Hala Gwardii
Hala Gwardii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]