|   |

TOP 10: Najpiękniejsze parki

TOP 10: Najpiękniejsze parki
Wilanów

Zmęczeni? Sprawdźcie zielone przestrzenie, w których warto rozłożyć piknikowy kocyk.

1. Łazienki Królewskie

www.lazienki-krolewskie.pl

Trudno zignorować to królewskie założenie w samym sercu Warszawy. My polecamy szczególnie włóczęgi po bardziej dzikich obrzeżach parku i Koncerty Chopinowskie przy pomniku Chopina w każdą niedzielę o godz. 12 i 16, w sezonie letnim. Wkrótce otwarty zostanie nowy pawilon palmiarni, w którym znajdziecie m.in. Królewską Manufakturę Żakardów.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
Łazienki Królewskie
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

2. Park Skaryszewski

rondo Waszyngtona

To jeden z naszych ulubionych parków, zaprojektowany na początku XX wieku tak, by pokazać faunę różnych regionów Polski. Znajdziecie w nim również piękne rzeźby parkowe w stylu art deco. Skaryszak łączy się w wielki kompleks zieleni z sąsiednimi Kamionkowskimi Błoniami Elekcyjnymi i ogródkami działkowymi.

Park Skaryszewski
Park Skaryszewski
Park Skaryszewski
Park Skaryszewski, widok na fabrykę Wedla

3. Ogród Saski

plac Piłsudskiego

Zabytkowe, barokowe założenie, ale bezpretensjonalny, luźny klimat. Piękna fontanna w punkcie centralnym, dużo ławek, można spacerować z psami. Polecamy też wizytę w sąsiedniej Galerii Zachęta.

Ogród Saski

4. Wilanów

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

bilety: 5 zł

Przy barokowym pałacu w Wilanowie warto odkryć nie tylko park w stylu francuskim, ale zapuścić się też bardziej wgłąb. To ogromne założenie, z wieloma ciekawymi przyrodniczymi zakamarkami.

Wilanów
Wilanów

5. Ogród Krasińskich

ul. Andersa 29

Niedawno przeszedł rewitalizację, został ogrodzony i nieco usztywniony. Ale to w końcu samo serce Warszawy. Idealne miejsce na relaks po wizycie w sąsiednim muzeum POLIN.

Ogród Krasińskich
Ogród Krasińskich
Ogród Krasińskich

6. Park Kultury w Powsinie

www.parkpowsin.pl

Idealne miejsce na weekend. Poczujecie się tam, jak w ośrodku wczasowym za miastem. Jest tu muszla koncertowa, wypożyczalnia sprzętu sportowego, plenerowe stoły do szachów, basen i knajpki z jedzeniem z grilla. A tuż obok Ogód Botaniczny. Dojazd z centrum miejskim autobusem 509.

Park Kultury w Powsinie
Park Kultury w Powsinie
Park Kultury w Powsinie
Park Kultury w Powsinie

7. Królikarnia

ul. Puławska 113a

www.krolikarnia.mnw.art.pl

Jeden z naszych ulubionych parków w Warszawie, który łączy w sobie naturę i kulturę. W XVIII-wiecznym pałacu mieści się oddział Muzeum Narodowego, w którym regularnie można oglądać znakomite wystawy.

Królikarnia

8. Park Rydza Śmigłego

Skarpa Warszawska

Powojenne założenie wytyczone na Skarpie Wiślanej. Bardzo polecamy wędrówki Skarpą, bo to fenomen mieć w mieście taki pas zieleni, ciągnący się kilometrami wzdłuż rzeki. Do parku najlepiej zejść pięknymi schodami w dół z Placu Trzech Krzyży (obok hotelu Sheraton). U podnóża schodów znajdziecie dwie bardzo dobre knajpy: Dyletantów na lunch i Na Lato na wieczór.

Skarpa Warszawska - park Rydza-Śmigłego

9. Pole Mokotowskie

metro Pole Mokotowskie

 

Nasz Central Park, największy taki rekreacyjny park w Warszawie. Nie jest zabytkowy, zieleń nie jest wybitna, ale doskonale sprawdza się na pikniki, jazdę na rolkach i inne sportowe aktywności.

Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie

10. Kępa Potocka

Podobny przykład, jak Pole Mokotowskie, z tym że tu możecie do rozmaitych aktywności dorzucić jeszcze pływanie kajakiem. W parku znajdziecie neon Maurycego Gomulickiego „Światłotrysk” (ten z różowymi bąbelkami szampana). Polecamy też przy okazji włóczęgę po uliczkach malowniczego Żoliborza.