Search for content, post, videos
Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Galerii Foksal, Wilhelm Sasnal

Najlepsze wystawy WGW: TOP 10

To był wspaniały weekend ze sztuką – Warsaw Gallery Weekend. Większość wystaw można jeszcze oglądać przez kolejne tygodnie. Oto nasi faworyci:

1. GALERIA DAWID RADZISZEWSKI – KATARZYNA PRZEZWAŃSKA

Królowa Warsaw Gallery Weekend. Jej prace można było oglądać na targach Not Fair w Pałacu Kultury, na wystawie w Muzeum Geologicznym i w Galerii Dawid Radziszewski. Tam stworzyła w witrynie instalację zatytułowaną „Wczesna polskość” – niezwykle efektowną, pracochłonną i kojącą, bo przedstawiającą nasze ziemie z czasów, kiedy nie było na nich jeszcze ludzi. Wystawa doskonale wpisuje się w kontekst bloku osiedla Za Żelazną Bramą, można ją również oglądać po godzinach otwarcia galerii. Zdobyła podczas WGW nagrodę Fundacji Sztuki Polskiej ING.
ul. Krochmalna 3, do 4.11, wt.-sob. 12-19

2. GALERIA RASTER – MIKA TAJIMA

Światowego formatu artystka, co udowodniła podczas WGW. Na małej przestrzeni stworzyła spójną wystawę, która jest o czymś. W dodatku o czymś, co dotyka nas mocno tu i teraz. To sztuka wielu warstw – zarówno formalnych, jak i emocjonalnych. Dość tradycyjna w formie i nowoczesna w przekazie. Na wystawie „Air” dosłownie możemy poczuć „bezdotykową siłę”, jak ją określa artystka, która jest metaforą systemów kontroli, jakim się bezwiednie poddajemy. Na przykład technologii, która jest jak „niewidzialny wiatr, który nas popycha”. Wystawa ma również wątek warszawski.
ul. Wspólna 63, do 18.11, wt.-sob. 12-18

3. FUNDACJA GALERII FOKSAL – WILHELM SASNAL

Długo czekaliśmy na jego wystawę indywidualną i się nie zawiedliśmy. Przewija się tu wiele wątków, które od początku eksploruje w swoim malarstwie, m.in. zagadnienie widzenia. Plakat wystawy jest zaangażowany, buntowniczy, moglibyśmy go ponieść na demonstrację przeciwko marszom Młodzieży Wszechpolskiej. Same obrazy są już bardziej osobiste i liryczne – jest Anka, żona artysty, są przedmioty codziennego użytku, jest widok z wakacji w Grecji (i to nie jest obraz sielankowy). Tych prac nie łączy temat, a szczególny czas. Powstały w nowej pracowni Wilhelma Sasnala, w nowym domu. Miejscu, do którego chce się wracać.
ul. Górskiego 1a, do 10.11, wt.-sob. 12-18

4. LOKAL_30 – ARTYSTKI FEMINISTKI

Bardzo lubimy oglądać na Warsaw Gallery Weekend również prace klasyków sztuki współczesnej. Często pojawiają się tu ich mało znane dzieła, wątki badane właśnie wnikliwiej przez kuratorów. To dobra lekcja historii, również dla zagranicznych widzów. Podczas tegorocznej edycji WGW mieliśmy kilka takich wycieczek w przeszłość – zarówno wystaw monograficznych (tj. MARII PINIŃSKIEJ-BEREŚ W GALERII MONOPOL, którą chętnie umieścilibyśmy tu ex-equo), jak i prac klasyków, z którymi dialogują młodzi. Tak jest w Lokalu_30, gdzie obok siebie znalazły się prace Natalii LL i Valie Export oraz Justyny Górowskiej i Diany Lelonek. Wystawa zatytułowana jest „Zeitgeist” i łapie ducha zarówno tamtych, jak i dzisiejszych czasów. Nas zachwyciły szczególnie prace Diany Lelonek, która powołała do życia Center for the Living Things, w ramach którego kataloguje przedmioty wyrzucone przez człowieka i przejmowane przez naturę. Napawa nadzieją, że przyroda przetrwa nasze niszczycielskie działania, nawet te ministra środowiska.
ul. Wilcza 29a/12, do 10.11, śr.-pt. 12-18, sob. 11-15

5. FUNDACJA ARCHEOLOGIA FOTOGRAFII – KLASYCY

Lekcja historii fotografii, w wynajętej na czas WGW większej przestrzeni w sąsiedztwie galerii. Motywem przewodnim wystawy „Choreografia obrazów” jest fotografia performatywna (inscenizowana), kluczowa w praktyce artystów, których archiwa znajdują się pod opieką fundacji – Zbigniewa Dłubaka, Mariusza Hermanowicza i Antoniego Zdebiaka. Jak zwykle na wystawach FAF mamy tu formalną ucztę – stykówki, autorskie odbitki, często dotychczas nie pokazywane, jak prace Zdebiaka, którego archiwum fundacja opracowuje od 2016 roku.
siedziba PTSR, ul. Nowolipki 2a (wejście obok banku), do 22.10, codz. 11-19

6. POLA MAGNETYCZNE – ODILE BERNARD SCHRÖDER

Wystawa, która pokazuje, że można opowiadać w sztuce o bieżących kwestiach politycznych, nie waląc widzów łopatą łopatologii i dosłowności w głowę. Artystka bierze tu na warsztat ostatnią kampanię prezydencką we Francji, przetwarzając i deformując obrazy, wkładając je w ezoteryczny kontekst. Na wystawie „REVELATION-REVOLUTION” wywołujemy duchy, przywołujemy potwory, dajemy się uwieść i omamić. Możemy dać upust złości i frustracji wydrapując cudze albo własne hasło wyborcze na specjalnej tablicy.
ul. Londyńska 13, do 25.11, śr.-pt. 15-19, sob. 13-17

7. ARTON – KRZYSZTOF NIEMCZYK I BRUCE NAUMAN

Krzysztof Niemczyk to postać fascynująca, artysta totalny, który życie zespolił ze sztuką. W oczekiwaniu na film dokumentalny o nim, przygotowywany przez Fundację Arton, możemy poczuć klimat jego twórczości i jego krakowskiego mieszkania na wystawie „Ja to ktoś inny”. Fotograficzne autoportrety, w których nakłada maski makijażu zestawione są tu z nieznanymi obrazami z lat 60., które towarzyszyły powstawaniu kultowej powieści Niemczyka „Kurtyzana i pisklęta”. Oglądane w oderwaniu od tego kontekstu mogłyby być nieznośne, ale włożone w tę całość i mroczną scenografię – fascynują. Dopełnieniem wystawy jest film Bruce’a Naumana z 1968 roku, który maluje swoje nagie ciało i twarz, a następnie zmywa farbę i pokazuje się widzom bez charakteryzacji.
ul. Miedziana 11, do 28.10, śr.-sob. 12-18

8. BWA WARSZAWA – HANNA RECHOWICZ I MŁODZI

Kolejne fascynujące zestawienie klasyka z młodymi. Hanna Rechowicz, artystka znana głównie z dekoracji architektonicznych, które w latach 60., 70. tworzyła z mężem Gabrielem, pokazuje tu dekoracyjne drewniane panele, które powstały z myślą o wnętrzach sanatorium w Ciechocinku. Pani Hanna doskonale dogaduje się w życiu prywatnym ze Sławkiem Pawszakiem, artystą młodego pokolenia, którego obraz pokrywa elewację pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. To porozumienie przeniosło się też na pole sztuki. Praca Pawszaka idealnie dialoguje z wiszącymi naprzeciwko pracami Hanny Rechowicz. Dzieła tworzącego w Meksyku Yanna Getsbergera również. Jest w nich podobna energia, kolor, fascynacja różnorodnymi materiałami.
ul. Jakubowska 16/3, do 25.11, śr.-sob. 14-18

9. LETO – DAVID KRNANSKY

Krótko mówiąc: kolor, energia, młodość. I dowód na to, że artyści wywodzący się z nurtu ulicznego z powodzeniem podbijają dziś swoją twórczością galerie sztuki. Pochodzący z czeskiej Pragi David, członek grupy Black Hole Generation, fascynuje się modernizmem – architekturą, rzeźbą, które z rozmachem dekonstruuje w swoim abstrakcyjnym malarstwie.
ul. Dzielna 5, do 28.10, wt.-pt. 12-19, sob. 12-16

10. PIKTOGRAM – FLORIAN AUER

Dużo tu chłopięcej energii – samochody, industrialne klimaty. Czuć tu atmosferę berlińskiej pracowni artysty, która mieści się w tzw. Filmstadt Weißensee – małym Hollywood we wschodniej części miasta, gdzie w latach 20. znajdowały się studia filmowe, w których pracowali m.in. Marlena Dietrich i Fritz Lang. Wystawa „Zmiana koła” jest jak autoportret artysty, inspirowany wierszem Bertolda Brechta o tym tytule:
„Siedzę na skraju drogi.
Kierowca zmienia koło.
Nie byłem szczęśliwy tam, skąd przychodzę.
Nie będę szczęśliwy tam, dokąd odejdę.
Lecz dlaczego tak bardzo się niecierpliwię,
patrząc na zmianę koła?”
ul. Kredytowa 9/26, wejście od pl. Dąbrowskiego, do 10.11, wt.-pt. 12-19, sob. 12-16.

ZDJĘCIA: Aga Bilska

Warsaw Gallery Weekend, galeria Dawid Radziszewski, Katarzyna Przezwańska
Warsaw Gallery Weekend, galeria Dawid Radziszewski, Katarzyna Przezwańska
Warsaw Gallery Weekend, Galeria Raster
Warsaw Gallery Weekend, Galeria Raster
Warsaw Gallery Weekend, Galeria Raster
Warsaw Gallery Weekend, Galeria Raster
Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Galerii Foksal, Wilhelm Sasnal
Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Galerii Foksal, Wilhelm Sasnal
Wilhelm Sasnal
Warsaw Gallery Weekend, galeria Lokal_30
Warsaw Gallery Weekend, galeria Lokal_30
Warsaw Gallery Weekend, galeria Lokal_30
Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Archeologia Fotografii
Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Archeologia Fotografii
Warsaw Gallery Weekend, galeria Pola Magnetyczne
Warsaw Gallery Weekend, galeria Pola Magnetyczne
Warsaw Gallery Weekend, galeria Pola Magnetyczne
Warsaw Gallery Weekend, Arton
Warsaw Gallery Weekend, galeria BWA Warszawa
Warsaw Gallery Weekend, galeria BWA Warszawa
Warsaw Gallery Weekend, Galeria Leto
Warsaw Gallery Weekend, Galeria Leto
Warsaw Gallery Weekend, Galeria Leto
Warsaw Gallery Weekend, Galeria Piktogram

2 comments

  • Bartek

    Szkoda ze nie podpisane zdjęcia, autorzy prac, miejsca …

    • Agnieszka

      Tak, to nasze kolejne techniczne wyzwanie, pracujemy nad tym. Dziękujemy za uwagę. Na Instagramie relacjonowaliśmy WGW i tam wszystko mamy dokładnie opisane. Obiecujemy poprawę:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]