|

Miło na Rakowcu

Miło na Rakowcu
Bistro Miło na Rakowcu

Kiedyś był tu sklep mięsny. Dziś - wegańskie bistro.

To nie tylko klimatyczne lokalne bistro, ale bistro połączone z przestrzenią, w której można nauczyć się włoskiego, obejrzeć z sąsiadami film czy zorganizować garażówkę. Miło!

Te kameralne osiedla mają swój niezaprzeczalny urok. A może to my się starzejemy, ale bardziej lubimy taką niską, trzy-, czteropiętrową zabudowę. Nawet jeśli mieszkania bywają klitkami, to dostajemy w bonusie podwórko, zieleń, małe sklepiki. Dlatego od pierwszego wejrzenia urzekł nas ten lokal na parterze bloku przy Księcia Trojdena. Duże witryny, szerokie parapety, kolumny w szachownicę. Gospodyni bistro Miło – Kasia Klimaszewska – jest architektką wnętrz i też od razu dostrzegła tu potencjał. Pracowała w zawodzie przez 20 lat, do dziś bierze takie zlecenia, projektuje też stoły pod szyldem Willamiłość.

Gdy pojawiły się dzieci zaczęła myśleć o takiej świetlicy, w której mamy mogłyby spędzać przyjemnie czas – zjeść śniadanie, podszkolić językowo, umówić się ze znajomymi, zabrać ze sobą psy. A musicie wiedzieć, że to kobieta-torpeda, więc to musiało się po prosu udać.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tej charyzmie Kaśki. Bo to naszym zdaniem klucz do sukcesu takich lokalnych świetlic. Jest cały czas na miejscu, uśmiechnięta, energiczna, potrafi dogadać się z sąsiadami co do godzin otwarcia i letniego ogródka. Przestrzeń warsztatową w piwnicy chętnie udostępnia za darmo, na przykład studentom sąsiedniej Akademii Medycznej, którzy organizują tu Dyskusyjny Klub Filmowy. I tak chętnie zamówią przy barze kraftowe piwa czy jedzenie i wszystko się zgadza.

Kasia jest weganką i nie wyobraża sobie innego menu w swoim lokalu. Ale jedzenie jest tak dobre, że mięsożercy nawet nie zauważają, że jest wyłącznie roślinne (my zjedliśmy pyszną słodko-ostrą grillowaną kanapkę z masłem orzechowym, sambalem, mango, ogórkiem i szpinakiem).

Przed Miło działała tu kawiarnia Kontakt. Wcześniej był sklep „elektroniczny” i na samym początku – mięsny. Dziś wegańskie bistro.

Miło, ul. Księcia Trojdena 11

Katarzyna Klimaszewska, gospodyni bistro Miło
Bistro Miło na Rakowcu
Bistro Miło na Rakowcu
Bistro Miło na Rakowcu
Bistro Miło na Rakowcu
Bistro Miło na Rakowcu
Bistro Miło na Rakowcu
Bistro Miło na Rakowcu