Search for content, post, videos

Warszawiacy: Malwina Konopacka i jej wazon OKO

Malwina Konopacka jest ilustratorką, graficzką, projektantką. Mieszka i pracuje w Warszawie. Swoje obrazy i rysunki lubi wprowadzać w trójwymiarowy świat przedmiotów codziennego użytku i obiektów dekoracyjnych – talerzy, szklanek, wazonów. Jej najpopularniejszy projekt to porcelanowy wazon „OKO”. Powstało już kilka jego serii, z różnymi wzorami. Swoją premierę miał w ramach Designers Week w Tokio (2014). Później pokazywany był m.in. na dniach dizajnu w Nowym Jorku, Londynie, Expo w Mediolanie i na indywidualnej wystawie Malwiny w Cité Radieuse Le Corbusiera w Marsylii (2017).

Wazony „OKO” formą nawiązują do polskiego wzornictwa lat 50. i 60. Stąd pomysł, by to one były licytowane podczas tegorocznego Balu Charytatywnego „Spragnieni Piękna” w Muzeum Narodowym, którego motywem przewodnim będą właśnie te dekady.

Z tej okazji powstała specjalna edycja większych wazonów „OKO Teresa”, które wzięli na warsztat uznani artyści, m.in. Paweł Althamer, Jadwiga Sawicka, Jarosław Modzelewski, Jan Dobkowski, Agata Bogacka, Agnieszka Brzeżańska, Dorota Buczkowska. Powstało 11 niepowtarzalnych dzieł sztuki, które będzie można oglądać na wystawie przedaukcyjnej w pawilonie Desy. Licytować 12 lutego może każdy. Cały dochód przekazany zostanie Muzeum Narodowemu w Warszawie.

„OKO” to duże wazony, ale te z serii „OKO Teresa” są naprawdę ogromne!
– Widać, jak duża jest już moja roczna córeczka. Są dokładnie jej wysokości – prawie 80 cm. Tereska zakochała się w tych wazonach, opukuje je, przytula się do nich.

Są dwukrotnie większe od poprzednich?
– Prawie, bo wyszłyby monstrualnie. Mój ulubiony profesor z czasów Akademii – Włodzimierz Pawlak –  którego zaprosiłam do tego projektu, od razu ostrzegł: „Tylko żeby nie było bezformia!”. Racja, bo to bardzo trudne – zachować zgrabne proporcje przy takim skalowaniu.

Jak Pawlak potraktował to zadanie?
– Nie chciał się zgodzić, bo nie bierze udziału w takich akcjach. Ale potem zaproponował, żebyśmy zrobili to razem. Moje jest na zewnątrz – biały, czysty wazon, a jego wewnątrz – obraz z cyklu „Dzienniki”. Wazon podpisany: „Malwina Konopacka, według Włodzimierza Pawlaka”.

Byk Pawła Althamera to niezły odjazd.
– Od razu zaczął kombinować z formą. Podobno ten byk mu się przyśnił. Pracował przez półtora tygodnia codziennie po kilka godzin. Zachwyciły mnie jego otwartość, entuzjazm i kreatywność. Powstał niesamowity obiekt. Sygnowany będzie „Świetlica Matejki”, bo Althamer na ogół pracuje w kolektywie. Tym razem towarzyszyła mu żona Matejka. Zachęca mnie, żebyśmy dalej kombinowali i zrobili z tych wazonów lampy miejskie.

Agnieszka Brzeżańska też zmieniła formę wazonu, Agata Bogacka go namalowała.

Twoja „Teresa” jest czarna.
– Chciałam wrócić do czasów mojego dzieciństwa, stąd takie mocne kontrasty, jak z lat 80. Oko w usta.

Tereska jest podobna do taty, ale usta to ma twoje! Wazony „OKO” przez swoją wielkość traktowane są często jak obiekty dekoracyjne, a nie przedmioty użytkowe. Czym są dla ciebie? Bardziej sztuką czy dizajnem?
– Podświadomie zmierzam w stronę sztuki. Z „Teresą” chcę dalej eksperymentować – doklejać kolejne elementy, dekonstruować. Pawlak powiedział mi, że powinnam wrócić do malarstwa. A ja mam poczucie, że cały czas to robię, tylko w wersji 3D. Że ta „Teresa” to jest nic innego, jak powiększanie płótna. Mam duży blejtram.

Tu znajdziecie inne realizacje Malwiny: malwinakonpacka.com

Foto: Aga Bilska i Marta Wódz dla Stowarzyszenia Przyjaciele MNW
Rozmawiała: Agnieszka Kowalska

Paweł Althamer przy pracy
Malwina Konopacka w pracowni Ceramski w Pruszkowie
Wazon Jana Dobkowskiego
Szkiwienie wazonów
Agnieszka Brzeżańska
Dorota Buczkowska podczas pracy
Wazon z wzorem Włodzimierza Pawlaka
Paweł Althamer szkicuje byka
Świetlica Matejki w pracowni Ceramski
Wypał
Malwina Konopacka w pracowni Ceramski
Malwina Konopacka sygnuje swój wazon
Wazon Jarosława Modzelewskiego
Sesja zdjęciowa w Muzeum Narodowym
Wazon-byk Świetlicy Matejki
Wazon Agaty Bogackiej
Sesja zdjęciowa w Muzeum Narodowym
Wazon Jadwigi Sawickiej
Sesja zdjęciowa w Muzeum Narodowym
Malwina Konopacka i Teresa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]