|   |

TOP 10: Księgarnie

TOP 10: Księgarnie
Nowa Księgarnia

Gdzie po albumy, książki dla dzieci, literaturę faktu? To zestawienie przyda wam się przed świętami.

1. Wrzenie Świata

ul. Gałczyńskiego 7

www.wrzenie.pl

Idealne połączenie – kawiarnia i księgarnia. Wrzenie specjalizuje się w literaturze faktu, prowadzą go bowiem twórcy wydawnictwa Dowody na Istnienie, m.in. Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman. Często można tu zastać zaczytanych reporterów.

Wrzenie Świata
Wrzenie Świata

2. Sklep Wielobranżowy Fundacji Bęc Zmiana

ul. Mokotowska 65

www.sklep.beczmiana.pl

Nie wiadomo, o co chodzi z tym rozmiarem, ale im mniejsze te księgarnie nasze, tym lepsze. Bęc Zmiana też ma lokaliczek, nie lokal, wypełniony po brzegi książkami, albumami, magazynami o sztuce, architekturze, dizajnie. Zobaczycie tu też wystawę i kupicie na prezent dizajnerski drobiazg. My kierujemy do Bęca przyjezdnych jak do centrum informacji turystycznej. Takie nasze epicentrum miasta.

Sklep Wielobranżowy Fundacji Bęc Zmiana
Sklep Wielobranżowy Fundacji Bęc Zmiana
Sklep Wielobranżowy Fundacji Bęc Zmiana

3. Big Book Café

ul. Dąbrowskiego 81

www.bigbookcafe.pl

Mokotowski pępek literatury – tak siebie określają. Miejsce powołane do życia przez ekipę, organizującą międzynarodowy Big Book Festival. To również połączenie przytulnej kawiarni, księgarni i niezależnego centrum literackiego. Mokotowska świetlica. Warto śledzić program, bo często odbywają się tu ciekawe wydarzenia.

Big Book Cafe
Big Book Cafe
Big Book Cafe
Big Book Cafe

4. Nowa Księgarnia

Nowy Teatr

ul. Madalińskiego 10/16

 

Miejsce idealne, miejsce kulturalne. W dodatku z dobrą knajpką, więc można od razu po zakupach zabrać się do czytania. Jest również półka z książkami polecanymi przez aktorów Nowego Teatru.

Nowa Księgarnia
Nowa Księgarnia
Nowa Księgarnia
Nowa Księgarnia

5. Antykwariat Grochowski

ul. Kickiego 12

www.agrochowski.pl

Warto wybrać się na praski brzeg Wisły, bo to najprawdopodobniej najlepszy antykwariat w mieście (bywalcy mają wyśrubowane kryteria, więc nie ryzykujemy). Na pewno największy. To sąsiadujące ze sobą dwa duże labirynty z książkami, gazetami, starodrukami, mapami, zdjęciami, pocztówkami, bibelotami i dużym wyborem winyli (starych i nowych). Dojeżdża tu z centrum tramwaj 22, przystanek Kickiego.

Antykwariat Grochowski
Antykwariat Grochowski - piwnica z płytami

6. Księgarnia Dwie Siostry

al. 3 Maja 2

www.wydawnictwodwiesiostry.pl

Księgarnia jak z bajki albo filmu „Masz wiadomość”. Ulokowana na malowniczym Powiślu, z doskonałą selekcją książek dla dzieci i młodzieży, nie tylko wydawnictwa Dwie Siostry. Można tu spokojnie usiąść, napić się kawy. Księgarze są niezwykle pomocni, na pewno nie wyjdziecie z pustymi rękami. U Dwóch Sióstr odbywają się też warsztaty dla dzieciaków.

Księgarnia Dwie Siostry

7. Księgarnia Artystyczna BOOKOFF

ul. Pańska 3

www.bookoff.pl

Bookoff wiele ma już lokalizacji, ale my najbardziej lubimy tę na Pańskiej, w siedzibie biura Muzeum Sztuki Nowoczesnej, z pięknym wnętrzem autorstwa pracowni Projekt Praga (na zdjęciu głównym). Obok odbywają się kameralne wystawy, na które wstęp jest wolny, można też napić się kawy w kawiarni DOM. Znajdziecie tu głównie wydawnictwa albumowe o sztuce, architekturze i dizajnie.

Księgarnia Bookoff

8. Pępek Sztuki

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ul. Jazdów 2

Nie tylko książki o sztuce, ale również doskonały wybór nowości – powieści, literatury faktu, książek dla dzieci i tych o tematyce kulinarnej. Są też inne drobiazgi: zabawki, koszulki, kubki, magnesy, kalendarze. Jest to więc dobry kierunek, jeśli szukacie prezentu.

U-jazdowski

9. Tajfuny

ul. Chmielna 12

Kolejna maleńka księgarenka w bukinistycznym zagłębiu w pawilonach na Chmielnej (obok Super Salonu i dziecięcych księgarni Bullerbyn i Wytwórnia, które również gorąco polecamy). Szanujemy takie inicjatywy. Miejsce prowadzone przez młode japonistki, więc znajdziecie tu głównie literaturę japońską, również w anglojęzycznych wydaniach. 

Księgarnia Tajfuny
Księgarnia Tajfuny
Księgarnia Tajfuny

10. Radio i Telewizja

ul. Gen. Andersa 29

www.radiotelewizja.org

„Pierwsza kawiarnioksięgarnia dla miastoholików” – tak się reklamują. I rzeczywiście – książki o miastach to tu dominujący wątek (ale jest też na przykład całe pięterko z salą zabaw i książkami dla dzieci). Obowiązkowo zajrzyjcie tu, gdy będziecie w sąsiednim muzeum POLIN.