Search for content, post, videos

TOP 10: Księgarnie

Gdzie po albumy, książki dla dzieci, literaturę faktu? Polecamy nasze ulubione księgarnie. Te adresy przydarzą się Wam przed świętami.

1. SUPER SALON

ul. Chmielna 10, www.supersalon.org
Malutki lokal w zaułku księgarskim na Chmielnej. Ale jest tu wszystko, co lubimy najbardziej: piękne albumy, magazyny, kalendarze, notesy i bardzo dobra selekcja polskich wydawnictw.

2. WRZENIE ŚWIATA

ul. Gałczyńskiego 7, www.wrzenie.pl
Idealne połączenie – kawiarnia i księgarnia. Wrzenie specjalizuje się w literaturze faktu, prowadzą go bowiem twórcy wydawnictwa Dowody na Istnienie, m.in. Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman. Często można tu więc zastać zaczytanych reporterów.

3. SKLEP WIELOBRANŻOWY FUNDACJI BĘC ZMIANA

ul. Mokotowska 65, www.sklep.beczmiana.pl
Nie wiadomo, o co chodzi z tym rozmiarem, ale im mniejsze te księgarnie nasze, tym lepsze. Bęc Zmiana też ma lokaliczek, nie lokal, wypełniony po brzegi książkami, albumami, magazynami o sztuce, architekturze, dizajnie. Zobaczycie tu też wystawę i kupicie na prezent dizajnerski drobiazg. Swoją filię księgarnia otworzyła też niedawno w Hali Gwardii.

4. BIG BOOK CAFÉ

ul. Dąbrowskiego 81, www.bigbookcafe.pl
Mokotowski pępek literatury – tak siebie określają. Miejsce powołane do życia przez ekipę, organizującą międzynarodowy Big Book Festival. To również połączenie przytulnej kawiarni, księgarni i niezależnego centrum literackiego. Mokotowska świetlica. Warto śledzić program, bo często odbywają się tu ciekawe wydarzenia.

5. ANTYKWARIAT GROCHOWSKI

ul. Kickiego 12, www.agrochowski.pl
Warto wybrać się na praski brzeg Wisły, bo to najprawdopodobniej najlepszy antykwariat w mieście (bywalcy mają wyśrubowane kryteria, więc nie ryzykujemy). Na pewno największy. To sąsiadujące ze sobą dwa duże labirynty z książkami, gazetami, starodrukami, mapami, zdjęciami, pocztówkami, bibelotami i dużym wyborem winyli (starych i nowych). Dojeżdża tu z centrum tramwaj 22, przystanek Kickiego.

6. DWIE SIOSTRY

al. 3 Maja 2, www.wydawnictwodwiesiostry.pl
Księgarnia jak z bajki albo filmu „Masz wiadomość”. Ulokowana na malowniczym Powiślu, z doskonałą selekcją książek dla dzieci i młodzieży, nie tylko wydawnictwa Dwie Siostry. Można tu spokojnie usiąść, napić się kawy. Księgarze są niezwykle pomocni, na pewno nie wyjdziecie z pustymi rękami. U Dwóch Sióstr odbywają się też warsztaty dla dzieciaków.

7. KSIĘGARNIA ARTYSTYCZNA „BOOKOFF”

ul. Pańska 3, www.bookoff.pl
Bookoff wiele ma już lokalizacji, ale my najbardziej lubimy tę na Pańskiej, w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, z pięknym wnętrzem autorstwa pracowni Projekt Praga (na zdjęciu powyżej). Obok odbywają się kameralne wystawy, na które wstęp jest wolny, można też napić się kawy w kawiarni DOM. Znajdziecie tu głównie wydawnictwa albumowe o sztuce, architekturze i dizajnie.

8. PĘPEK SZTUKI

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
Nie tylko książki o sztuce, ale również doskonały wybór nowości – powieści, literatury faktu, książek dla dzieci i tych o tematyce kulinarnej. Są też inne drobiazgi: zabawki, koszulki, kubki, magnesy, kalendarze. Jest to więc dobry kierunek, jeśli szukacie prezentu.

9. RADIO I TELEWIZJA

ul. Gen. Andersa 29, www.radiotelewizja.org
„Pierwsza kawiarnioksięgarnia dla miastoholików” – tak się reklamują. I rzeczywiście – książki o miastach to tu dominujący wątek (ale jest też na przykład całe pięterko z salą zabaw i książkami dla dzieci). Obowiązkowo zajrzyjcie tu, gdy będziecie w sąsiednim muzeum POLIN.

10. BULLERBYN

ul. Chmielna 10, www.bullerbyn.com.pl
Magiczne miejsce w księgarskim zaułku na Chmielnej. Najpiękniejsze wydawnictwa dla dzieci znajdziecie właśnie tutaj, w jednym miejscu.

tekst: Agnieszka Kowalska
zdjęcia: Aga Bilska, Filip Marek Klimaszewski 

Super Salon
Supersalon
SUPERSALON CHMIELNA
Supersalon
Bęc Zmiana
Bęc Zmiana
Wrzenie Świata
Wrzenie Świata
Bullerbyn
Radio Telewizja
Big Book Café
Big Book Café
Księgarnia Dwie Siostry
KSIĘGARNIA DWIE SIOSTRY
Big Book Café
Big Book Café

4 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]