|

Jarmiła Rybicka z Kuchni Konfliktu

Jarmiła Rybicka z Kuchni Konfliktu
Jarmiła Rybicka, Kuchnia Konfliktu

To coś więcej niż lokal z dobrą bezmięsną kuchnią. To fundacja zatrudniająca uchodźców.

To coś więcej niż lokal z pyszną bezmięsną kuchnią. To fundacja zatrudniająca uchodźców. Stołując się na Wilczej pomagamy im stanąć na nogi w Polsce. Co jeszcze możemy zrobić?

Skąd w twoim życiu wzięła się Kuchnia Konfliktu?

Najpierw były podróże. Gdy tylko skończyłam 18 lat, wyruszyłam z przyjaciółką na wyprawę autostopem po Europie. Potem był Kaukaz, Bałkany i rok w Azji Południowo Wschodniej, w Birmie, na Filipinach. Przez jakiś czas mieszkałam też na skłocie w Bangkoku.

To mnie w dużej mierze ukształtowało – zobaczyłam różnorodność, niesprawiedliwość społeczną, dyskryminację kobiet, skutki konfliktów zbrojnych. Wiedziałam już, że po powrocie chcę coś robić z ludźmi. Nie interesowała mnie praca w dużych organizacjach, które pochylają się nad losem ubogich i wykluczonych, nie włączając ich do tego procesu.

Mój ówczesny partner miał korzenie na Ukrainie. To był czas zaostrzania się tam działań wojennych. Pamiętam to uczucie frustracji i bezradności. Nie bardzo wiedzieliśmy, co możemy zrobić.

Dobrze znam to uczucie.

Do pracy magisterskiej na socjologii zbierałam świadectwa uchodźców z Syrii, rozmawiałam z nimi o ich wojennych doświadczeniach. Poznałam też problemy, z jakimi borykają się w Polsce – głównie ze znalezieniem pracy i mieszkania. Tak pojawił się pomysł z gotowaniem i modelem przedsiębiorczości społecznej.

Chciałam stworzyć przestrzeń, w której będą mogli odzyskać pewność siebie, poczucie własnej wartości, kontroli nad własnym życiem. Widzę, jak bardzo cieszy ich możliwość dawania czegoś od siebie. Często wystarczy pół roku, żeby mogli pójść dalej, znaleźć pracę zgodną z ich umiejętnościami.

|
Michał Borkiewicz - aktywista
Kuchnia Konfliktu
Kuchnia Konfliktu
Mamy jeden z najsłabszych systemów wspierania cudzoziemców i uchodźców w całej Europie. De facto go nie ma. Są uchodźcy, którzy mieszkają w Polsce od trzech lat i nie znają żadnego Polaka.

Były takie historie?

Nastia z Donbasu dziś pracuje w biurze pośrednictwa pracy. Mohammed – dziennikarz z Tadżykistanu – zakłada swoją fundację kultury tadżyckiej i niezależny kanał telewizyjny na Azję Centralną. Hamza z Algierii został tłumaczem z arabskiego.

Ale był też u nas Soran, dla którego przez pół roku nie udało się uzyskać pozwolenia na pobyt. Mimo że chłopak biegle mówi po angielsku, z wykształcenia jest informatykiem, nie mógł w Polsce podjąć legalnie pracy. Musiał wrócić do Iraku.

Teraz najwięcej przyjeżdża uchodźców z Czeczenii i Tadżykistanu.

Jak wygląda ich sytuacja tutaj?

Źle. Mamy jeden z najsłabszych systemów wspierania cudzoziemców i uchodźców w całej Europie. De facto go nie ma. Przez krótki okres dostają minimalną zapomogę finansową, która nie wystarcza nawet na wynajęcie pokoju w Warszawie. Nie mają żadnego okresu buforowego, który pozwoliłby im się usamodzielnić, nauczyć języka, znaleźć pracę.

Z mojej perspektywy wygląda to tak, że są pozostawieni niemal bez żadnego wsparcia. Mają ogromne poczucie izolacji, samotności, wykluczenia. Są uchodźcy, którzy mieszkają w Polsce od trzech lat i nie znają żadnego Polaka.

 

Kuchnia Konfliktu
Kuchnia Konfliktu
Jarmiła Rybicka, gospodyni Kuchni Konfliktu

Jak możemy to zmienić? Jak połączyć te dwa światy?

Strasznie dużo jest cudzoziemców, którzy chcieliby z nami pracować. Niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te potrzeby. Kuchnia Konfliktu nie jest rozwiązaniem systemowym, a jedynie przykładem na to, jak może wyglądać integracja. Zachęcam bardzo do tworzenia podobnych inicjatyw i do zatrudniania uchodźców.

Warto stworzyć taką sieć, w której mogliby spotykać się uchodźcy z ich potrzebami oraz warszawiacy, którzy mogliby dać coś od siebie, np. pracę, pomóc w znalezieniu mieszkania, udzielić porady prawnej. Dużo jest jeszcze do zrobienia. Bądźmy w kontakcie i róbmy to razem.

Jarmiła Rybicka, gospodyni Kuchni Konfliktu
Jarmiła Rybicka, gospodyni Kuchni Konfliktu