Search for content, post, videos
Emilia Obrzut

Warszawiacy: Emilia Obrzut

Prowadzi Patynę.pl – platformę do sprzedaży i promocji retro dizajnu, projektuje usługi, wydawnictwa. Ostatnio uruchomiła też produkcję naturalnych detergentów pod szyldem Simple as that. Stawia na ekologię i minimalizm.

Myślałam, że mieszkanie szefowej Patyny będzie wyglądało jak minigaleria polskiego dizajnu. A tu przedmiotów jest niewiele.
– Ostatnio pozbywam się rzeczy. Traktuję je jako dobra przechodnie. Dlatego już nie kolekcjonuję, nie kupuję. Zachowałam tylko te, które mają dla mnie sentymentalną wartość, są na przykład prezentami od najbliższych. Przerzuciłam się na sztukę.

Patyna powstała dwa lata temu. Nie tak dawno. A rynek dizajnu bardzo się przez ten czas zmienił, prawda?
– Bardzo. Świadczy o tym chociażby otwarcie stałej galerii polskiego wzornictwa XX wieku w Muzeum Narodowym. Te przedmioty zyskały muzealną wartość. Wzrosły ceny, coraz trudniej je zdobyć. I to jest naturalna kolej rzeczy.

Na początku był wielki entuzjazm i takie macanie rynku. Nikt z nas nie wiedział, na jakim poziomie można ustawić ceny, ile klienci będą w stanie za te rzeczy płacić. Pojawiły się eksperckie publikacje, nowe rzesze kolekcjonerów. Cieszę się, że Patyna dołożyła do tego swoją cegiełkę, bo od początku mieliśmy też ambicje edukacyjne.

Skąd wzięło się Simple as that? Zmęczyłaś się Patyną?
– Nie, ale mam tak, że najciekawszy etap pracy to dla mnie projektowanie, risercz, do kogo ma usługa trafić. Kiedy Patyna się rozkręciła i mniej w niej było miejsca na kreację, to zaczęłam myśleć o czymś nowym, co sprawiłoby mi przyjemność.

To kolejny biznes zgodny z filozofią “no waste”.
– Miałabym problem, prowadząc firmę, która przyczynia się do nadprodukcji czy niszczenia środowiska.

Chciałam pozbyć się z domu chemii, zadbać o swoje zdrowie. A nie jest to takie trudne. Rozsmakowałam się w tym. Zaczęłam od dezodorantu, mleczka do czyszczenia. I teraz sprzątanie sprawia mi przyjemność.

Sama opracowujesz receptury?
– Tak, ale to są proste, babcine przepisy. Głównym składnikiem jest soda. W każdym produkcie jest maksymalnie pięć składników. Są wegańskie, nieszkodliwe dla zdrowia, bezpieczne dla środowiska. Pięknie pachną. Opakowania można zwracać, wtedy otrzymuje się zniżkę na kolejne produkty.

Centrala firmy znajduje się w moim domu rodzinnym na Dolnym Śląsku. Patynę robię z siostrą, detergenty z rodzicami. I to jest wspaniałe. Rodzice czują się potrzebni na emeryturze, no i wszyscy gramy do tej samej bramki. Uważam, że najlepszy biznes to rodzinny biznes.

Foto: Aga Bilska

Emilia Obrzut

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]