Search for content, post, videos
Edi Hila

Edi Hila – wystawa w Muzeum nad Wisłą. To trzeba zobaczyć!

Plaża zaimprowizowana pośród bunkrów i wraku statku, domy wiecznie w budowie, pomnik otoczony przez bazarek i blokowisko – wszystko to jakby znane, znajome. Wybitny malarz Edi Hila nie zdecydował się wyjechać z Albanii, do dziś mieszka i tworzy w Tiranie. Bardzo wielu wyjechało. Bo transformacja, o której opowiada jego malarstwo, wciąż w Albanii trwa. Ze wszystkimi jej uciążliwościami i paradoksami. Wschód również bardziej się tam czuje niż u nas.

Mimo to jego malarstwo dotyka nas szczególnie. Świadczą o tym tłumy widzów na otwarciu wystawy „Edi Hila. Malarz transformacji” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i na autorskich oprowadzaniach tuż po nim. MSN jako pierwsza duża międzynarodowa instytucja pokazuje dorobek Ediego Hili na tak dużej monograficznej wystawie.

To bodaj jeden z najbardziej niedocenionych żyjących malarzy. Jako pedagog wychował wielu młodych, którzy odnieśli międzynarodowy sukces. Wystarczy wymienić Anriego Salę. Teraz czas na hołd dla ich wielkiego nauczyciela.

Wystawę w Muzeum nad Wisłą (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22) można oglądać do 6 maja. Wstęp: 1 zł. Program wydarzeń towarzyszących znajdziecie TUTAJ…

FOTO: Filip Klimaszewski i materiały Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Edi Hila
Edi Hila
Edi Hila
Edi Hila w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Edi Hila
Edi Hila
Edi Hila
Edi Hila
Edi Hila
Edi Hila

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]