Search for content, post, videos

Dżungla Warszawa

Projekt Warsaw Jungle pokazuje, że Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy.

Warszawa ma 79 parków, ulokowana jest w sąsiedztwie parku narodowego i dwóch parków krajobrazowych, co rzeczywiście czyni ją unikatową metropolią w skali europejskiej.

Dlatego Beata Małyska, gdy dostała od Instytutu Goethego propozycję nakręcenia filmu o Warszawie przyszłości, od razu pomyślała o zieleni. Bo ona tutaj była, jest i będzie.

Założyła też bloga Warsaw Jungle, gdzie wrzuca zdjęcia zielonej Warszawy. Głównie zieleni we wnętrzach mieszkań, tak jak w pokrewnym projekcie Urban Jungle. Ale nie tylko. Sama mieszka z chłopakiem Remkiem Zawadzkim w małej kawalerce w Śródmieściu i bardzo brakuje jej tam ogródka, parku. Zaczęła więc wypełniać wnętrze roślinami.

Zachęca internautów do oznaczania zdjęć zieleni #warsawjungle. Wystarczy wejść w tę bazę na Instagramie każdego ranka, by naładować baterie na cały dzień.

Spodobał nam się ten pomysł, ale jeszcze bardziej to, co zajmuje Beatę od czasów studiów na Akademii Sztuk Pięknych, czyli Bośnia. To jej fotograficzny projekt dyplomowy, który kontynuuje, mimo, że dyplom obroniła już w zeszłym roku.

Beata: – Mój promotor dziwił się skąd ten temat, że przecież o wojnie można opowiadać będąc tutaj, w Warszawie. To był przypadek, trafiłam na Youtubera z Hiszpanii, który zwiedzał tunel humanitarny pod Sarajewem, wybudowany w trakcie oblężenia. Pojechałam to zobaczyć. Uświadomiłam sobie, że to jest pierwsza wojna, którą pamiętam jako dziecko z telewizji. I postanowiłam porozmawiać z moimi rówieśnikami, co oni pamiętają z tego czasu. Narodził się pomysł materiału zatytułowanego „Niepokój”, bo to faktycznie jest miejsce, gdzie ten pokój jest bardzo niepewny. W obliczu odradzających się nacjonalizmów w Europie warto przypomnieć, co tam spowodowało to odrodzenie.

Beata wciąż intensywnie pracuje nad tym materiałem, szuka też dobrego miejsca na wystawę. A dzięki Warsaw Jungle łapie oddech.

Zdjęcia: Beata Małyska, na zdjęciu głównym ze swoim chłopakiem Remkiem Zawadzkim w ich wypełnionym roślinami mieszkanku. Sprawdźcie też ich wcześniejszy wspólny projekt „Warszawskie pocztówki dźwiękowe”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]