|

Dom Spotkań z Historią Warszawy

Dom Spotkań z Historią Warszawy
Dom Spotkań z Historią

Doskonałe wystawy fotografii, nowoczesna narracja o mieście.

To jedna z naszych ulubionych miejskich instytucji kultury. Wszystko się tu zgadza: świetne wystawy o tematyce warszawskiej, ciekawe opisy prac w języku polskim i angielskim, klimatyczna kawiarnia, wstęp wolny, księgarnia z publikacjami w przystępnych cenach, nowoczesny wystrój wnętrza. Nawet kosze na śmieci są trójdzielne, do porządnego segregowania.

Po raz kolejny uderzyło nas to, gdy odwiedziliśmy Dom Spotkań z Historią podczas przerwy świątecznej. Było tu pełno ludzi – nastolatków i seniorów, warszawiaków i zagranicznych turystów; a przed zdjęciami na wystawie przesuwał się wolniutko długi ogonek widzów, jak nie przymierzając w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

Od prowadzącego kawiarnię Karowa 20 Gabriela Oprządka dowiedzieliśmy się, że z jego inicjatywy odbyła się tu nawet Wigilia dla samotnych seniorów. W samą Wigilię. Mimo, że nie ma tutaj lokalnej społeczności. Wytworzyła się społeczność DSH.

Dzieciaki też tu często bywają, bo w ciągu dnia na Karowej organizowane są lekcje dla szkół, z pokazami filmów, warsztatami w sali edukacyjnej w podziemiach. Zazdrościmy takich lekcji.

Dom Spotkań z Historią
Dom Spotkań z Historią
Dom Spotkań z Historią

Aktualna wystawa „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939” jest kwintesencją tego, co w DSH najlepsze. I jedną z najciekawszych wystaw rocznicowych. Kuratorki Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń-Mitzner postanowiły pokazać życie codzienne naszego miasta po odzyskaniu niepodległości. Z ogromnego archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego wyłowiły wiele nieznanych nam dotąd smaczków – zdjęcia pokazujące rekreację, sport, życie kawiarniane i targowe, kulturę, architekturę, wiślane bulwary; Warszawę bogatą i tę bardzo biedną.

– Bohaterem zbiorowym tej wystawy są mieszkańcy Warszawy. Chciałyśmy pokazać, jak w gruncie rzeczy nieodległa jest tamta epoka – mówi Katarzyna Madoń-Mitzner. Kryterium wyboru zdjęć na wystawę był również kunszt fotoreporterski. W latach 20. i 30. wkraczały aparaty mniejszych formatów, dzięki czemu powstawały coraz ciekawsze fotoreportaże z warszawskich ulic.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20. Wystawę „Odzyskana” można oglądać do 24 lutego. W niedzielę, 20 stycznia, o godz. 14 oprowadzą po niej kuratorki. Wstęp wolny.

Dom Spotkań z Historią
Dom Spotkań z Historią
Dom Spotkań z Historią
Gabriel Oprządek, gospodarz kawiarni Karowa 20
Dom Spotkań z Historią