Search for content, post, videos

Ogródki działkowe – warszawski fenomen

Ogródki działkowe to kolejny nasz fenomen. Wszędzie na świecie zyskują na popularności, ale w Warszawie znajdziecie je w samym centrum miasta.

Europa oszalała na punkcie ogrodów społecznościowych, dzięki którym ożywia się zapomniane części miasta i integruje lokalne społeczności. Młodzi przejmują też powoli ogródki działkowe. Widać wyraźną zmianę pokoleniową. Jeszcze niedawno działki były domeną ludzi starszych, na emeryturze. Dziś również młodzi, próbując znaleźć równowagę w codziennej bieganinie, wygospodarowują czas na pielenie grządek. Spowodował to też rosnący ruch świadomych konsumentów żywności. Zwracamy coraz większą uwagę na to, co jemy, odchodzimy od diety mięsnej na rzecz warzyw. A nic nie smakuje tak dobrze, jak własny pomidor czy cukinia. W Stanach, Australii, Europie młodzi ludzie decydują się poprowadzić gospodarstwa rodziców i dziadków, przestawiają je na ekologiczną żywność. Dzięki mediom społecznościowym ten ruch nakręca się i rośnie w siłę.

Polecamy wam – zobaczcie, jak to się robi w Warszawie. Nie trzeba wyjeżdżać za miasto. Wystarczy zamiast na spacer do parku wybrać się do jednego z ulokowanych w centrum ogrodów działkowych. To fascynujące miejsca. Każda działka jest inna, tak jak różne są gusta i sposoby spędzania wolnego czasu. Ale niemal wszystkie pełne są kwiatów, drzew owocowych, warzywnych grządek. I specyficznego ogrodowego dizajnu spod znaku „zrób to sam”. Tu najlepiej czuje się bogactwo zmieniających się pór roku. Na działkach pięknie jest o każdej porze.

Fenomen nieprofesjonalnej architektury działkowej śledzi architekt i fotograf Wojciech Mazan. Na instagramowy profil Atlas Altan wrzuca swoje zdjęcia altan z całej Polski. A wszystko to w ramach większego projektu „Proste historie” grupy Parerga, która bada społeczne i przestrzenne aspekty ogrodów działkowych w Polsce od XIX do XXI w. Otrzymał on II nagrodę w konkursie na koncepcję kuratorską w ramach 15. La Biennale di Venezia i był pokazywany na Biennale Urbana w Wenecji w 2016 r. Architekci i socjologowie z Parergy przygotowują teraz na ten temat książkę.

A póki co mamy wystawę Atlasu Altan w Otwartej Pracowni na osiedlu fińskich domków na Jazdowie. Zobaczymy na niej esencję architektury działkowej: zdjęcia i 16 modeli altan – najciekawsze ich typy.

Wernisaż 26 sierpnia o godz. 18. w Domku Fińskim Otwartej Pracowni Jazdów 3/6. Wystawa czynna do 3 września, w godz. 17-20.

Polecamy spacery po ogrodach działkowych m.in. przy ul. Waszyngtona (róg Kinowej) na Saskiej Kępie i ul. Promyka na Żoliborzu.

instagram.com/atlasaltan

 Zdjęcia: Wojciech Mazan/Atlas Altan; Agnieszka Kowalska

Ogródki działkowe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]