Search for content, post, videos

Amerykański sen Vanessy Winship w galerii Jednostka

Vanessa Winship

Ceniona brytyjska fotografka po raz pierwszy otworzy swoją wystawę w Polsce. W ramach jubileuszowej 10. edycji projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami w galerii Jednostka pokaże swój cykl „she dances on Jackson”.

Jako pierwsza kobieta otrzymała w 2011 roku nagrodę Fundacji Henri’ego Cartier-Bressona. Dzięki niej miała komfort pracy nad amerykańskim cyklem, książką i wystawą. To była prawdziwa odyseja, podróż w poszukiwaniu amerykańskiego snu. Rzeczywiście niektóre kadry przywodzą na myśl senne marzenie, są jak podróż w podświadomość Ameryki. Vanessa Winship interesuje się i przejmuje polityką, ale chwyta klimat czasów w mniej dosłowny sposób. Gdy wysiada z samochodu, żeby sfotografować jelenie, pisze, że „chciała pooddychać tym samym powietrzem, co one”. Podobnie jest z ważnymi wydarzeniami, których jest świadkiem. Tyle samo uwagi, co ludziom, poświęca przyrodzie – drzewom, ptakom. Ptaki są jej szczególnie bliskie, bo były bliskie jej ojcu, który nazywał siebie ornitologiem amatorem. Podczas amerykańskiej podróży ojciec Vanessy ciężko chorował i zmarł. I to się w tych zdjęciach też mocno czuje.

Podczas spotkania z publicznością przed warszawskim wernisażem Vanessa Winship dużo czyta. Czyta swoje teksty, które pisała podczas amerykańskiej podróży, jako rodzaj dziennika, dopowiedzenia do zdjęć (wiele z nich zresztą nie weszło do albumu). Nazywa je listami, bo lubi pisać tradycyjne listy. Wiele z nich ma konkretnych adresatów. Pisze znakomicie. Tytułowa scena „she dances on Jackson” została opisana, nie została sfotografowana.

VANESSA WINSHIP O CYKLU „SHE DANCES ON JACKSON”:

Jest coś ujmująco pięknego a jednocześnie głęboko niepokojącego w Stanach Zjednoczonych i dążeniu do amerykańskiego snu. Odbyłam dwojaką podróż: jedna była moim własnym poszukiwaniem tego snu, a druga podążaniem za snem osób, które spotykałam po drodze.

Stany Zjednoczone są jak sławna osoba, którą – jak się nam wydaje – znamy i dlatego traktujemy ją z niejaką poufałością. Dla mnie ta bliskość wynikała z kontaktu z kinem, fotografią, muzyką, literaturą i popkulturą. Odbyłam kilka „pielgrzymek” śladami innych fotografów, którzy podróżowali tam przede mną. Przybywałam na miejsce, mając przy sobie garść informacji z drugiej ręki i wewnętrzny barometr, który podpowiadał mi „gdzie” i „kto”. Potem starałam się odnaleźć sposób na zrozumienie miejsca i opowiedzenia o nim czegoś, o czym – jak się okazywało – nic nie widziałam.

Gdzieś w tle mojej podróży słychać było odgłosy kampanii prezydenckiej, ale moją uwagę przykuwało to, co działo się poza nią: wydarzenia i niewydarzenia z życia zwykłych ludzi – wesołe miasteczko, karnawał, spacer nad rzeką, kościelna ceremonia. Trafiałam wszędzie tam, gdzie mogłam spotkać ludzi. Zaczęłam rozumieć podstawowe ludzkie pragnienie przeżywania chwil kontaktu i odczuwania więzi. Tak oto sednem mojej podróży stała się akceptacja obcych.

Ten cykl to – tak jak te delikatne, ledwie słyszalne kręgi na wodzie – moja notatka z tamtego okresu.

VANESSA WINSHIP studiowała film, fotografię i wideo na Politechnice w Londynie. Przez kilka lat mieszkała i pracowała w Turcji, a także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2014 roku miała swoją pierwszą dużą wystawę retrospektywną w Foundacion Mapfre w Madrycie w Hiszpanii, a latem tego roku w Londynie w Barbican Art Gallery. Jest autorką kilku monograficznych książek fotograficznych: „Schwarzes Meer (Morze Czarne)”, „Sweet Nothings”, „she dances on Jackson”, „And Time Folds”.

Galeria Jednostka, ul. Andersa 13 – wernisaż: 21 listopada, godz. 18. Wystawa czynna do 31 stycznia. 

tekst: Agnieszka Kowalska
zdjęcia: materiały galerii Jednostka

Wystawa Vanessy Winship w galerii Jednostka
Wystawa Vanessy Winship w galerii Jednostka
Vanessa Winship
Vanesa Winship, fotografia z cyklu "she dances on Jackson"
Wystawa Vanessy Winship w galerii Jednostka
Wystawa Vanessy Winship w galerii Jednostka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]