Search for content, post, videos
Aleksandra Wasilkowska

Aleksandra Wasilkowska

Architektka, autorka książki „Architektura cienia”, www.olawasilkowska.com

Warszawa jest teraz…

W rozkwicie. Ponad 25 lat po zachłyśnięciu się wolnością warszawiacy są bardziej świadomi i krytyczni. Wiemy już, że nowoczesność to nie tylko blichtr wieżowców, stadionów i nowych aut na kredyt. Chcemy teraz rozwijać się sprawiedliwie. Chcemy mieć blisko do warzywniaka, chcemy mieć najlepsze teatry i galerie. Walczymy o dostęp do tanich mieszkań, nowe ścieżki rowerowe i czyste powietrze. Budujemy lokalne centra w każdej dzielnicy i mamy budżet obywatelski. Nie lubimy być porównywani do Berlina, przecież temperament mamy zdecydowanie słowiański. Ostatnio coraz częściej chodzimy na demonstracje, bo dobrze znamy historię Warszawy i wiemy, że to wszystko szybko możemy stracić.

Twoje ulubione miejsce w Warszawie?

Uwielbiam ścieżkę rowerową na dzikim, prawym brzegu Wisły i plażę przy Grubej Kaśce, czyli przy wieży z miejskim ujęciem wody. Ale najbardziej kocham wszystkie warszawskie bazary. Najstarszym bazarem jest bazar Różyckiego (Praga-Północ), najbardziej kosmopolitycznym jest targowisko Bakalarska (Włochy), a najmłodszym jest ZOO Market (Praga-Północ). Po warzywa jeżdżę na bazar Okulska (Mokotów) lub do Hali Mirowskiej (Śródmieście). Po skorupy na pchli targ Koło (Wola), a jak mam więcej czasu, wybieram się na Olimpię (Wola). Na kawę i po książki chodzę do Wrzenia Świata.

Gdzie byś wysłała przyjezdnych?

Na bazar Różyckiego. Jest to najstarszy działający bazar w Warszawie. Założony został ponad sto lat temu przez znanego praskiego przedsiębiorcę i filantropa Juliana Różyckiego. Dziś bazar jest opustoszały i czeka na lepsze czasy. Może planowana rewitalizacja Pragi pomoże mu wrócić do pełnej krasy. W sąsiedztwie bazaru znajduje się Muzeum Pragi, świetny bar mleczny i kilka dobrych warsztatów rzemieślniczych.

Widok z tarasu Muzeum Warszawskiej Pragi na Bazar Różyckiego

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]