Search for content, post, videos

100 ikon polskiego dizajnu

To zaskakujące, ale wciąż brakuje takich kompendiów polskiego wzornictwa. Dlatego warto mieć na półce „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu”, który właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Wytwórnia. W dodatku w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Młodszy czytelnik odkryje, jak wyglądał świat rodziców i dziadków, kto wpadł na pomysł Ptasiego Mleczka i kiedy zaprojektowano jacht Omega, co przetrwało próbę czasu i towarzyszy nam do dziś, a co jest już tylko w muzeach. Dorosły odnajdzie w tej książce wspomnienia z młodości: wystane w kolejce Relaksy, zapach sklepu Pewex, prywatki z gramofonem Bambino i wycieczki na rowerze Wigry.

Jak wybrać to, co najważniejsze? Jak nie ulec pokusie pokazania samych ikon? Jak zainteresować nie tylko ekspertów? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, jakimi zajmuje się dizajn?

Nie był to łatwy wybór. Obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się tu rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki. Prezentowane są zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

Koncepcja książki to dzieło Ewy Solarz. Wraz z Agnieszką Kowalską i Agatą Szydłowską wybrała 100 ikon polskiego dizajnu od 1918 roku do dziś. Napisały teksty o każdym z tych projektów i dały je w ręce 25 ilustratorów. Swoje wizualne opowieści o nich przygotowali: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Piotr Młodożeniec, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska. Książkę zaprojektowała Anna Niemierko.

„Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu” to nie tylko książki, ale też wystawa, która dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza krąży po świecie. Teraz pokazywana jest w Muzeum Historii w Budapeszcie, skąd jeszcze w październiku przeniesie się do Berlina. Na niej obok ilustracji i tekstów można też oglądać oryginalne przedmioty z kanonicznej setki.

Premiera książki 11 października. Można kupować m.in. w księgarni Wydawnictwa Wytwórnia przy ul. Chmielnej 10 i na stronie www.wytwornia.com.

Foto z premierowego pokazu wystawy na Gdynia Design Days: Krzysztof Winciorek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • [ulp id=’h2x9Yh1d45Vprwn7′]