Search for content, post, videos

Stolica wegańskich knajp

Vegan Ramen Shop może byłby ewenementem w Japonii. Ale nie w Warszawie, gdzie powstaje coraz więcej stricte wegańskich lokali.

Ten fenomen docenił ostatnio blog Happycow.net umieszczając Warszawę na trzecim miejscu w rankingu miast najbardziej przyjaznych weganom w 2017 roku (po Berlinie i Los Angeles).

Dlatego twórcy lokalu Vegan Ramen Shop – Maja Święcicka, Basia Walento i Krzysztof Lesiecki – nie mieli się czego obawiać. Wskoczyli na tę wznoszącą falę. I już odnieśli sukces, sądząc po frekwencji w ich małym lokaliku na Saskiej Kępie, gdzie często brakuje wolnych stolików. Dobrze, że architektom z pracowni MFRMGR, którzy projektowali wnętrze, udało się wycisnąć z niego jak najwięcej.

Skąd ten wysyp wegańskich knajp? Maja: – W naszym przypadku wzięło się to z braku bezmięsnych dań w menu restauracji, do których chodziliśmy. Dlatego z Krzyśkiem zaczęliśmy eksperymentować w kuchni i myśleć o własnym lokalu. Kochamy zwierzęta i nie chcemy zarabiać na ich cierpieniu. A przecież w Polsce mamy tyle wspaniałych warzyw. Moja siostra, która mieszka w Nowym Jorku, gdy przechodzi u nas koło warzywniaka, zachwyca się, jak one pachną!

Ramen to było Majki i Krzyśka marzenie o Azji. Jeszcze do niej nie dotarli, a już zaczęli z przepisów gotować tamtejsze dania. Znajomy znawca kuchni, Japończyk Kohei Yagi, gdy usłyszał o ich, laików, planach otwarcia restauracji z wegańskim ramenem, zareagował krótko: „Are you crazy?!” Jednak pomógł udoskonalać przepisy i się udało. W Japonii lokale wyłącznie z bezmięsnym ramenem to wciąż rzadkość, jednak klasyczny bulion przygotowuje się tam z mięsa. Ale wegańska rewolucja dociera również tam.

Menu Vegan Ramen Shopu jest krótkie i starannie dopracowane. Gdy zastanawiamy się co zamówić Maja podpowiada: – Weźcie Spicy Miso Ramen – jeśli lubicie zjeść coś pikantnego. Clear Shoyu Ramen przezroczysty bulion z sześciu rodzajów grzybów jest głęboki, ale łagodny w smaku. A Creamy Shio Ramen – bardziej kremowy, grzybowy, leśny. Japończycy powiedzą, że to jest taki ramen jak w domu. Ten właśnie polecam na pierwszy raz.

Vegan Ramen Shop, ul. Finlandzka 12a, czynne od godz. 1. Zdjęcia: Aga Bilska i studio PION

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *